PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prawo na śmietniku

smn
03-10-2016, 08:34
Prawo na śmietniku Prawne meandry w kwestii odpadów medycznych (fot. pixabay)
Niezakaźne odpady medyczne: czy można utylizować je jako odpady komunalne skoro nie grożą infekcją? Czy może trzeba je traktować na równi z tymi, które stanowią potencjalnego źródła infekcji? Zawiłości tych kwestii wyjaśnia radca prawny, Arkadiusz Jóźwik.

Trzy lata minęły po wprowadzeniu w 2013 r. nowej ustawy o odpadach, jednak nie zostało  wydane nowe rozporządzenie określające postępowanie z odpadami medycznymi, mimo że procedury odnoszące się do odpadów medycznych traktować należy, jako jedne z najważniejszych w gabinecie.

Ze względu na bezpieczeństwo personelu i pacjentów gabinetu warto zachowywać się dokładnie tak samo, jak w okresie, gdy takie rozporządzenie obowiązywało. 

Mimo że w świetle prawa nie ma już wymogu:
- przetrzymywania odpadów medycznych w workach różnego koloru (czerwonych bądź żółtych);
- zbierania odpadów o ostrych krawędziach (igieł) do pojemników plastikowych;
- zbierania odpadów do 2/3 pojemności worka;
- opisywania worków z odpadami;
- przechowywania worków z odpadami przez ściśle określony czas;
-  dezynfekcji lodówek po oddaniu worków do spalarni.
... to według zasad zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za siebie i innych podane procedury powinny być zachowane, przestrzegane i realizowane – podkreśla radca prawny, Arkadiusz Jóźwik.

Tajemnica odpadów 18 01 04
Przypomnijmy, że pod tym kodem kryją się odpady niezakaźne takie jak: narzędzia do operacji bez przedmiotów ostrych, opatrunki, odzież jednorazowego użytku, strzykawki (bez igieł), butelki i worki infuzyjne, miski, naczynia, odpady nieznacznie zanieczyszczone środkami cytostatycznymi, np. mankiety na rękawy, maseczki do ochrony dróg oddechowych, rękawiczki, artykuły jednorazowego użytku

I tu znów się kłania opieszałość ustawodawcy. Poprzednio obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia nie wyszczególniało takiej grupy odpadów, jak 18 01 04, a więc nie przewidywało dla nich żadnego sposobu unieszkodliwiania.

Niewątpliwie więc przepisy były niejasne, nieprecyzyjne i zawierały lukę. Skoro bowiem wydaje się akt dotyczący zasad unieszkodliwiania odpadów medycznych, to musi on obejmować wszystkie kwalifikujące się do nich odpady – niezależnie od tego, czy są one niebezpieczne – zakaźne, czy też niezakaźne i nie niebezpieczne. Oczywiście odpady o kodzie 18 01 04 są odpadami medycznymi, ponieważ powstają w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych.

Co z tym fantem robić 
Poprzednio radzono sobie na dwa sposoby. Jedni uznawali, że odpady 18 01 04 to odpady medyczne i oddawali je specjalistycznym firmom do unieszkodliwienia, tak jakby były zakaźne. Inni wrzucali zwyczajnie wrzucali je do czarnych worków i traktowali jak odpad komunalny. Wszystko bowiem rozbijało się o pieniądze -  wywóz odpadów medycznych jest nieporównywalnie droższy od wywozu odpadów komunalnych.

 Obecnie jest jeszcze więcej niewiadomych, gdyż dawne rozporządzenie ministra zdrowia już nie obowiązuje. Ale jest pewien trop - w projektowanym rozporządzeniu napisano:
- odpady medyczne oraz weterynaryjne nieposiadające właściwości zakaźnych, nie niebezpieczne mogą być traktowane jak odpady komunalne.

Gdyby to rozporządzenie weszło w życie to odpady o kodzie 18 01 04 – choć dalej kwalifikowane jako medyczne - można byłoby traktować jak komunalne (pod warunkiem, że projektowane rozporządzenie uwzględni tę kwestię). Jeżeli nie, to odpady 18 01 04 będą zbierane i przechowywane jak odpady medyczne, zaś unieszkodliwiane jak komunalne przez zwykłe firmy odbierające odpady.

Więcej: prawodlastomatologow.pl

Czytaj także: MZ: rozporządzenie w sprawie odpadów medycznych 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH