PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prawo atomowe - kto się ujął za dentystami?

ms
29-07-2014, 14:08
Prawo atomowe - kto się ujął za dentystami? Przepisy w radiowizjografii czas zmienić (foto: freedigitalphotos)
Posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia zdążyli tuż przed wakacyjną przerwą przyjrzeć się senackim propozycjom zmian w ustawie Prawo atomowe. Senat wniósł poprawki mające na celu wyeliminowanie z ustawy obowiązku uzyskiwania certyfikatów przez fizyków medycznych lub inżynierów. To istotna zmiana, bez której funkcjonowanie ustawy byłoby fikcją, na zupełnie inną zmianę liczą jednak lekarze dentyści.

Wołanie o ulżenie właścicielom gabinetów stomatologicznym stosującym radiowizjografię

Lek. dent. Jerzy Gryko, członek NRL 

Reprezentuję Naczelną Izbę Lekarską i ogromną rzeszę użytkowników tych aparatów, których liczba z roku na rok rośnie. Chcielibyśmy przy okazji zmiany ustawy - Prawo atomowe, zwrócić uwagę na fakt, że wielokrotnie zgłaszaliśmy mnóstwo konkretnych propozycji panu ministrowi i jednocześnie wszystkim organom, które się tym zajmują, jeżeli chodzi o jakiekolwiek uproszczenie sytuacji, w której występują liczne obciążenia nie tylko czasowe, ale również fiskalne, związane z prowadzeniem tych testów, z nadzorem nad sprzętem i jego eksploatacją.
Dysponujemy opinią konsultanta krajowego, która sugeruje zmniejszenie liczby licznych rygorów związanych z eksploatacją, a jednocześnie z kontrolą tych aparatów, wykorzystywanych głównie w stomatologii, ponieważ „w jednym worku" mamy wszystkie pracownie, które wykorzystują promieniowanie jonizujące. Są to zarówno ogromne pracownie, mające wielki i skomplikowany sprzęt, jak i jednoosobowe pracownie, gabinety stomatologiczne, które wykorzystują aparaty do zdjęć zewnątrzustnych. One naprawdę nie są zbyt skomplikowane, są coraz nowocześniejsze i coraz bezpieczniejsze. Do tego trzeba dodać fakt, że coraz liczniej koledzy stosują radiowizjografię, która ośmiokrotnie zmniejsza dawkę promieniowania. Jest ona właściwie śladowa, zarówno, jeśli chodzi o pacjenta, jak i o środowisko.
Postulujemy, aby zmniejszyć liczbę wykonywanych obligatoryjnie testów podstawowych i specjalistycznych, ponieważ są one dużym obciążeniem finansowym, a jednocześnie podnoszą koszty dla pacjentów, ponieważ takie zdjęcie jest znacznie droższe, gdyż koszty eksploatacji musimy wliczać w koszt produktu, czyli zdjęcia.
Należy podkreślić, że używamy coraz mniej zdjęć wywoływanych w wywoływarkach, a głównie stosujemy zdjęcia, które są samowywoływalne i dlatego wystarczy sprawdzić tylko datę ważności i cały problem na tym się kończy. Zgłaszamy postulat, aby wrócić do prac i do naszych wieloletnich sugestii, aby popracować nad zmniejszeniem liczby rygorystycznych warunków, w jakich wykonujemy nasze świadczenia.

POLECAMY W SERWISACH