PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prawnik: lepiej się dogadać z roszczeniowym pacjentem

smn
15-12-2017, 11:06
Prawnik: lepiej się dogadać z roszczeniowym pacjentem Skuteczne rozwiązanie sytuacji konfliktowej wymaga wiedzy prawniczej (fot. pixabay)
Gdy pojawia  się problem, lepiej zawrzeć umowę z pacjentem niż iść do sądu, jednak należy to zrobić umiejętnie, radzi  Marek Koenner, radca prawny, specjalizujący się w prawie medycznym.

Jak dalece dentysta może iść na ugodę? To zależy ile dla kogo wart jest spokój. Dla jednego poświęcenie (darowanie) kwoty 500 zł, a dla drugiego - 5 000 zł za zabieg, może stanowić cenę, którą warto zapłacić. Ta „darowizna” może przybrać formę rezygnacji z otrzymania wynagrodzenia, rabatu, czy dodatkowego darmowego zabiegu, pisze na swoim blogu radca prawny Marek Koenner.

Należy jednak pamiętać, że każde ustępstwo może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego – czyli doprowadzić do procesu, którego lekarz chciałby uniknąć.

Stąd rada:

Jeżeli nie popełniliśmy żadnego błędu i chcemy to zrobić „dla świętego spokoju”, a mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy to naprawdę uspokoi pacjenta, musimy pomyśleć o zawarciu porozumienia - ugody na piśmie. Takiego, w którym zrzeka się on wszelkich roszczeń. Dobrze, aby porozumienie zawierało sformułowanie, że „uznajemy roszczenia pacjenta za wyczerpane”. 
Jeżeli dentysta podejrzewa, że rzeczywiście popełnił błąd, czyli że realnie grozi mu postępowanie sądowe (z tytułu odpowiedzialności zawodowej), to zwłaszcza w takim przypadku zawsze powinien pamiętać o porozumieniu - ugodzie na piśmie, tłumaczy Marek Koenner.

Więcej: prawodlalekarza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd w sztuce lekarskiej   pacjent   dentysta_prawo  

POLECAMY W SERWISACH