• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pracujesz w Polsce i zagranicą? A co z podatkami?

ms
01-08-2014, 07:33
Pracujesz w Polsce i zagranicą? A co z podatkami? Dentysta pracujący zagranicą (foto: sxc.hu)
Odpowiedzi prostej nie ma, to zależy: jaką aktywność gospodarczą lekarz dentysta prowadzi się w Polsce i jaką będzie prowadzić poza krajem, jak długo w ciągu roku ma przebywać zagranicą i dokąd wyjeżdża.

Lekarz stomatolog prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Polsce jako wspólnik spółki cywilnej, z której uzyskuje stałe przychody, zatrudniając pracowników. Otrzymał także propozycję podjęcia pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam byłby zatrudniony w oparciu o umowę o pracę przez nie krócej niż jeden rok i nie dłużej niż trzy lata.

Dentysta, podejmując zatrudnienie w ZEA, nadal prowadziłby działalność gospodarczą w Polsce w tej samej formie organizacyjno - prawnej (jako wspólnik spółki cywilnej). Dentysta uzyskiwałby przychody z dwóch niezależnych tytułów, jako wspólnik spółki cywilnej przychody uzyskiwane byłyby w Polsce, natomiast jako pracownik przychody osiągałby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W okresie, w którym stomatolog pracowałby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, posiadać ma tam rezydencję podatkową (miałby stałe miejsce zamieszkania oraz tam koncentrowałby się jego ośrodek interesów życiowych). Lekarz dentysta zapowiada, że do Polski będzie przyjeżdżał okazjonalnie, nie częściej niż na kilka dni w kwartale.

Wyjeżdżający do pracy do ZEA chciałby wiedzieć w jaki sposób będzie opodatkowany dochód uzyskiwany poza krajem na podstawie umowy o pracę, biorąc pod uwagę również jednoczesne uzyskiwanie dochodów w Polsce.

Lekarz dentysta wskazał, iż prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Polsce jako wspólnik spółki cywilnej zatrudniając pracowników (jako rezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie posiadał zakład w Polsce).

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, przedstawicieli izby skarbowej, skoro podatnik w okresie zatrudnienia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - przez okres maksymalnie trzech lat, będzie posiadał tam rezydencję podatkową oraz stałe miejsce zamieszkania, a także będzie koncentrował się tam jego ośrodek interesów życiowych, to uzyskane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dochody z tytułu umowy o pracę będą podlegały opodatkowaniu właśnie w tym państwie.

W Polsce natomiast podatnik będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu określonemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej).

W związku z zasadami unikania podwójnego opodatkowania dochodów należy zastosować metodę, zgodnie z którą w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób wynikający z ustawodawstwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z zachowaniem ogólnych zasad unikania podwójnego opodatkowania.

Zatem stanowisko lekarza dentysty, który uważał, że „w przypadku pozostałego dochodu (dochodu uzyskiwanego na terenie Polski) zastosowanie powinna mieć stawka, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony był od opodatkowania - jest nieprawidłowe, bowiem taka metoda uniknięcia podwójnego opodatkowania odnosi się tylko do dochodów uzyskanych przez polskiego rezydenta, a nie rezydenta ZEA, jakim będzie lekarz dentysta przebywają właśnie w tym państwie.

Sygnatura ITPB1/415-1/14/DP

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH