PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praca higienistki stomatologicznej nie jest niezbędna dla dentysty?

ms
23-11-2015, 08:21
Praca higienistki stomatologicznej nie jest niezbędna dla dentysty? Dentysta na karcie podatkowej (foto: pixabay)
Higienistka stomatologiczna, pracując w gabinecie dentystycznym, jest pomocna, ale nie jest niezbędna, a jeśli tak, to nie wykonuje ona usług specjalistycznych, a jeśli tak - to dentysta zatrudniający taką osobę, jako kolejnego pracownika w gabinecie stomatologicznym, traci przywilej opodatkowania działalności w formie karty podatkowej.

Stanowisko takie zaprezentował ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, potwierdzając wcześniejsze opinie w takich sprawach, prezentowane przez urzędników skarbówki.

Dentystka starała się przedstawić rolę higienistki stomatologicznej za niezbędną w realizowaniu usług stomatologicznych, przez co – pozostając na karcie podatkowej – stomatolog mogłaby zatrudnić ją jako kolejną osobę (oprócz pracującej już pomocy stomatologicznej – recepcjonistki). Nic z tego.

Dentystka prowadzi działalność gospodarczą w formie karty podatkowej (wolne zawody - świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - lekarz stomatolog).

Dentystka zadeklarowała stawkę w maksymalnej wysokości, powyżej 96 godzin miesięcznie. Zatrudnia jedną osobę do pomocy na umowę o pracę na stanowisku recepcjonistka - pomoc stomatologiczna.

Konieczność zatrudnienia kolejnej osoby w gabinecie stomatologicznym
W związku z tym, że wymagania i potrzeby pacjentów rosną, jedna osoba, pełniąca funkcję recepcjonistki i osoby zajmującej się dezynfekcją i sterylizacją narzędzi oraz asystującej przy fotelu stomatologicznym, nie jest w stanie sprostać współczesnym standardom.

Będąc przy pacjencie nie można odebrać telefonu - zarówno ze względów higienicznych, jak i dyskomfortu pacjenta. To z kolei rodzi pretensje pacjentów, którzy tracą czas próbując dodzwonić się do gabinetu.

Poza tym, pacjenci albo zapominają o terminach wizyt, albo nie czują się w obowiązku zawiadomić o rezygnacji z wizyty, w związku z tym trzeba do nich dzwonić, aby potwierdzić dzień wcześniej, każdą wizytę. Wiąże się to z wykonaniem kilkudziesięciu telefonów dziennie (kilka telefonów do jednego pacjenta, gdyż nie każdy od razu odbiera, co zabiera czas i czego nie można wykonać pomiędzy pacjentami).

Chcąc nadążyć za współczesnymi wymaganiami, dentystka chciałaby rozdzielić funkcje pomocy stomatologicznej od funkcji recepcjonistki, zatrudniając na umowę o pracę dwie osoby, jedną na stanowisku recepcjonistki, drugą na stanowisku pomocy stomatologicznej lub higienistki stomatologicznej (zależy to od posiadanych uprawnień zatrudnianej osoby). W celu rozwiązania problemu, dentystka rozważa skorzystanie z ich usług jako specjalistycznych, podpisując umowę z osobami, które prowadzą działalność w zakresie tych usług.

Dentystka chciałaby wiedzieć:
- czy będzie mogła pozostać na karcie podatkowej zatrudniając dwie osoby na umowę o pracę recepcjonistkę, higienistkę stomatologiczną lub pomoc stomatologiczną;
- czy współpraca z recepcjonistką oraz z higienistką stomatologiczną, posiadającą zarejestrowaną działalność gospodarczą, wykluczy ją z opodatkowania kartą.

SŁOWA KLUCZOWE
podatki dentysty   izba skarbowa  

POLECAMY W SERWISACH