• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pozycja dentystów w samorządzie zawodowym jest mocna

ms
25-05-2016, 20:28
Pozycja dentystów w samorządzie zawodowym jest mocna RPO, NRL i MZ o dentystach w samorządzie lekarskim (foto: infoDENT24.pl)
Rzecznik Praw Obywatelskich dopytywał się ministra zdrowia, czy aby interes lekarzy dentystów w samorządzie lekarskim nie jest zagrożony. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz, pisząc list do szefa resortu zdrowia, chciał pomóc mu w zajęciu stanowiska w tej kwestii.

W piśmie NRL możemy przeczytać m.in., że stanowiska i większość apeli przyjętych na XIII Zjeździe Lekarzy dotyczyły aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia oraz szkolenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Fakt wykonywania zawodu lekarza lub zawodu lekarza dentysty nie miał znaczenia dla treści tych dokumentów i głosowania nad nimi.

Zjazd przyjął dwa apele, które odnoszą się wyłącznie do lekarzy dentystów:
- jeden apel dotyczy zwiększenia możliwości szkolenia specjalizacyjnego lekarzy dentystów,
- drugi apel - ograniczenia sprawozdawczości w zakresie list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Apele te mają na celu poprawę sytuacji wyłącznie lekarzy dentystów, jednakże zostały przyjęte przez Zjazd przeważająca liczba głosów, a więc również lekarze głosowali za ich przyjęciem.

Maciej Hamankiewicz przypomniał, że kilka tygodni temu zostały przekazane ministrowi zdrowia stanowiska okręgowych rad lekarskich opowiadające się za istnieniem jednego samorządu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Prezes NRL wyjaśnił, że w składzie jedenastoosobowego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest trzech lekarzy dentystów. Lekarze dentyści są także wybierani na prezesów okręgowych izb lekarskich. Świadczy to, że dokonując wyboru na poszczególne stanowiska funkcyjne w samorządzie lekarskim (poza stanowiskami przypadającymi lekarzom dentystom zgodnie z zasadą proporcjonalności) członkowie samorządu lekarskiego, kierują się nie rodzajem zawodu wykonywanym przez kandydata na dane stanowisko, ale jego predyspozycjami i kompetencjami.

Czytaj także: RPO do ministra zdrowia: o reprezentacji dentystów w samorządzie zawodowym

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH