PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poważny dylemat w kwestii odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów

smn
20-10-2016, 08:01
Poważny dylemat w kwestii odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów Odpowiedzialność zawodowa medyków tematem warsztatów w Szczyrku
Ponad 200 osób z 21 Okręgowych Izb Lekarskich oraz prawników spotkało się w Szczyrku na warsztatach Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowych Sądów Lekarskich.

Na temat specjalnych działów do spraw błędów medycznych, które powstały przy prokuraturach regionalnych infoDENT24.pl już informował. W opinii lekarzy, zgromadzonych w Szczyrku na warsztatach zorganizowanych przez Śląską Izbę Lekarską (7-9 października) na temat odpowiedzialności zawodowej pracowników medycznych, powoływanie tych jednostek,  nie tylko nie było potrzebne, ale wręcz nie sprzyja budowaniu zaufania między lekarzem, lekarzem dentystą i pacjentem.

- Te działy jednak powstały, wiec uważam, że należy z nimi nawiązać kontakt, przede wszystkim po to by w postępowaniach w jak najszerszym zakresie uwzględnić merytoryczne racje, by na etapie wszczęcia sprawy kierować się nie emocjami, a wyłącznie faktami i aktualną wiedzą medyczną - mówił w Szczyrku prezes ORL w Katowicach Jacek Kozakiewicz.

Apelował on, żeby przede wszystkim zachować obiektywizm i bezstronnie prowadzić sprawy przeciwko lekarzom. Dużym problemem zarówno sądownictwa powszechnego, jak i organów ścigania jest od lat brak w wielu specjalizacjach medycznych chętnych do wydawania orzeczeń i opinii sądowo-lekarskich. Powoduje to niejednokrotnie przewlekłość postępowań. - Z tą przewlekłością trzeba walczyć, bo doskwiera ona wszystkim stronom postępowania, także lekarzom. My nie jesteśmy przeciwko odpowiedzialności lekarzy, ale środki muszą być dopasowane do okoliczności i rangi przewinienia  – mówił uważa Jacek Kozakiewicz.

W czasie gdy środowisko prawnicze wraz ze środowiskiem medycznym starają się pozyskać nowych biegłych sądowych, organizując między innymi odpowiednie szkolenia, takie sytuacje jak ta sprzed kilku tygodni, kiedy to do mieszkań lekarzy, biegłych  wkroczyła o godzinie 6.00 z nakazem rewizji policja i prokuratura - mogą skutecznie zniechęcić do wydawania opinii potencjalnych kandydatów na biegłych, a tym samym zniweczyć próby usprawnienia procesu orzekania w sprawach z dziedziny medycyny.

Śląska Izba Lekarska od 2010 r. wyszkoliła ponad 150 biegłych, z których wiedzy i doświadczenia może korzystać wymiar sprawiedliwości. To duży sukces, który gwarantuje rzetelne opiniowanie.  Jedna, mało rzetelna opinia może skutecznie przekreślić życie zawodowe lekarza, czy lekarza dentysty. Lekarz który ma problem, jest podejrzany o popełnienie błędu medycznego powinien mieć pewność, że jego praca będzie prawidłowo oceniona przez uczciwego człowieka, który ma dostateczną wiedzę i wolę żeby opiniować. Trzeba pomagać w znalezieniu sprawnych biegłych sądowych, tak by szybko te sprawy doprowadzać do finału – bez względu na to jaki będzie on dla oskarżonego lekarza – podkreślił Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej dr Tadeusz Urban.

Błąd medyczny często mylnie jest utożsamiany ze zdarzeniem niepożądanym lub powikłaniem. W efekcie wiele spraw kierowanych do Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej i Prokuratury po przejściu długiej procedury zostaje umorzonych. To się musi zmienić - tłumaczy prezes ORL Jacek Kozakiewicz.

Więcej: izbalekarska.pl

Czytaj także:
Speckomórki w prokuraturach zajmą się błędami medycznymi

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH