PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Posiedzenia Okręgowych Rad Lekarskich nie mogą być utajniane przed zainteresowanymi ich przebiegiem lekarzami

07-09-2012, 22:06
Sprawę, w której zaangażowany był lekarz stomatolog rozpatrywała jedna z Okręgowych Rad Lekarskich. Część obrad ORL utajniła przed zainteresowanym, twierdząc, że zgodnie z regulaminem organizacji i trybem działania Rady - takie rozwiązanie jest dopuszczalne. ORL nie miała racji.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który uznał, że działanie ORL było sprzeczne z prawem (II SAB/Sz 22/12).

W sprawie tej nie jest ważne co analizowała Rada i dlaczego stomatolog zainteresowany był poznaniem ustaleń dokonanych podczas posiedzenia. Ważne jest to, że dentysta należący do Okręgowej Izby Lekarskiej ma prawo wiedzieć w jaki sposób członkowie ORL dokonują ustaleń.

Wynika to z art. 9 pkt 2 i 3 lit. c ustawy o izbach lekarskich, który mówi, że członkowie izb lekarskich mają prawo, aby być informowanymi o działalności izb lekarskich oraz aby korzystać z ochrony i pomocy prawnej organów izb lekarskich w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu lekarza.

Z drugiej jednak strony nie sposób Okręgowej Rady Lekarskiej określić mianem organu kolegialnego pochodzącego z powszechnych wyborów. Zatem żądanie udostępnienia materiałów z posiedzenia ORL nie ma silnej podstawy prawnej. Art. 61 Konstytucji - co prawda - mówi o dostępie obywateli do informacji o działalności samorządu zawodowego, ale tylko w zakresie w jakim wykonuje on zadania władzy publicznej. Istnieje zatem nakaz dostępu do informacji, ale związany tylko z wykonywaniem przez samorząd lekarski tzw. władzy publicznej.

Sąd wziął jednak pod uwagę w sposób szczególny art. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który mówi o prawie dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej, pochodzących z powszechnych wyborów oraz art. 4 tej ustawy mówiący, że do udostępnienia informacji publicznej zobowiązane są podmioty wykonujące zadania publiczne w szczególności organy samorządów gospodarczych i zawodowych. Do nich WSA w Szczecinie zaliczył ORL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH