PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poseł dentysta pyta o weekendową opiekę zdrowotną

ms
28-10-2016, 09:08
Poseł dentysta pyta o weekendową opiekę zdrowotną Poseł dentysta Radosław Lubczyk przy pracy (foto: Lubczyk Dent)
Radosław Lubczyk, poseł Nowoczesnej i praktykujący dentysta domaga się zmian w zasadach kontraktowania świadczeń zdrowotnych w ramach tzw. weekendowej opieki medycznej.

Poseł dopytuje się o rozwiązania systemowe, mające na celu zmianę zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych w zakresie weekendowej i nocnej opieki zdrowotnej. Przedmiotem troski parlamentarzysty są jednak tylko ośrodki lecznicze w miejscowościach nadmorskich, zwłaszcza w sezonie letnim, w którym liczba potencjalnych pacjentów jest zwiększona.

Radosław Lubczyk za przykład niedopuszczalnych praktyk podaje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie, w którym w okresie wakacyjnym, w czasie dyżuru, w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej, jeden lekarz przyjmuje nawet 300 pacjentów.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza wlał nadzieję w serce posła, wyjaśniając, że w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad przebudową modelu zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej m.in. w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Projekt tych regulacji prawnych znajduje się na etapie uzgodnień zewnętrznych.

Póki co, NFZ nie ma podstaw prawnych do dodatkowego finansowania świadczeń medycznych udzielanych w dni wolne od pracy. W przeciwnym przypadku prowadziłoby to do podwójnego opłacania świadczeń (NFZ wydatkowałby bowiem środki na świadczenia, do których udzielania zobowiązane są już podmioty realizujący świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).

Według wiceministra zdrowia, nie ma konieczności jednak czekać na nowe regulacje prawne, gdyż już teraz jednostki samorządu terytorialnego, mogą finansować mieszkańcom swojej wspólnoty samorządowej świadczenia gwarantowane, a więc te, które zostały zakwalifikowane jako finansowane ze środków publicznych i znalazły się w wykazach określonych w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Piotr Gryza oczywiście zastrzega jednocześnie, że taki mechanizm finansowania świadczeń opieki zdrowotnej jest kompetencją, a nie obowiązkiem jednostek samorządu terytorialnego. 

Czytaj także: Dentysta Radosław Lubczyk będzie zasiadał w Sejmie

Poseł dentysta nadal będzie aktywny w zawodzie

Jedyny poseł dentysta w straciu z burmistrzem Szczecinka

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH