PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podaj PESEL i lecz się bez przeszkód?

15-01-2013, 00:03
Podaj PESEL i lecz się bez przeszkód? (foto: sxc.hu)
Podaj PESEL i lecz się bez przeszkód? (foto: sxc.hu)
Minister zdrowia uruchomił akcję informacyjną, z przekazu której pacjenci mogą wywnioskować, że aby móc skorzystać z leczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - wystarczy pójść do lekarza, mając w głowie swój PESEL. Nic bardziej mylnego.

Zalety systemu Elektronicznej Weryfikacji Ubezpieczenia Świadczeniobiorców - to jedno, a przepisy - drugie.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia protestuje przeciwko upraszczaniu obowiązków leżących po stronie pacjentów i wskazuje na przepisy, które w tym zakresie są bezwzględnie precyzyjne.

Bożena Janicka, prezes PPOZ wylicza, że aby uzyskać potwierdzenie prawa do świadczeń w systemie eWUŚ pacjent zobowiązany jest posiadać przy sobie jeden z dokumentów:

- dowód osobisty,

- paszport,

- prawo jazdy,

- w przypadku osób do 18 roku życia legitymację szkolną.

(art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - u.ś.o.z.)

Na wypadek, gdyby istniała konieczność złożenia oświadczenia o prawie do świadczeń osoby małoletniej, dokument poświadczający tożsamość musi mieć też przedstawiciel ustawowy, bądź opiekun dziecka.

A co jeśli stosownych dokumentów nie ma?

Jeśli dziecko nie ma dokumentu tożsamości (tak jest w przypadku wielu dzieci, które nie poszły jeszcze do szkoły) - to nie istnieje możliwość sprawdzenia statusu dziecka w systemie eWUŚ, bądź odebrania oświadczenia. W tej sytuacji, zgodnie z ust. 1 art. 50 u.ś.o.z, należy okazać kartę ubezpieczenia zdrowotnego dziecka (jeśli została wydana), bądź dokument o przyznaniu dziecku świadczeń decyzją wójta, ewentualnie burmistrza lub prezydenta miasta (jeśli taka zapadła).

A co jeśli stosownych dokumentów nie ma?

Jeśli i tych dokumentów brakuje, to zgodnie z art. 2 40 u.ś.o.z. należy żądać poświadczenia zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

Jeżeli świadczenie na rzecz dziecka ma być sfinansowane z budżetu państwa, należy zapytać o dokument potwierdzający obywatelstwo dziecka (np. odpis skrócony aktu urodzenia).

Jeśli świadczenie ma być udzielone pacjentowi na podstawie przepisów o koordynacji, to powinien on zabrać ze sobą kartę europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego wydaną przez instytucję zagraniczną, bądź poświadczenie o prawie do świadczeń wydane przez NFZ (art. 52 i 53 u.ś.o.z.).

A co jeśli pacjent ma szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej?

W celu ich potwierdzenia pacjent powinien zabrać ze sobą, w zależności od uprawnień:

- legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi

- legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu

- książeczkę wojskową

- książkę inwalidy wojennego lub wojskowego

- legitymację osoby represjonowanej

- dokument potwierdzający uprawnienia przysługujące weteranowi poszkodowanemu - funkcjonariuszowi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej

- legitymację osoby poszkodowanej poza granicami państwa

- dokument potwierdzający uprawnienia związane z chorobami poazbestowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   eWUŚ   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH