PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PLTR zasypuje rowy niezgody wykopane przeciwko medykom i… trwa przy swoim stanowisku

ms
03-11-2015, 11:58
PLTR zasypuje rowy niezgody wykopane przeciwko medykom i… trwa przy swoim stanowisku PLTR o promieniowaniu jonizującym w gabinetach stomatologicznych (foto: pixabay)
Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne łagodzi ostrość sformułowań, zawartych w opinii sprzeciwiającej się wprowadzeniu łagodniejszych warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych, zarzutów jednak nie wycofuje.

Rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, łagodzące m.in. warunki stosowania tego promieniowania w gabinetach stomatologicznych, ma być podpisane na dniach. Mogło być podpisane znacznie wcześniej - gdyby nie protest m.in. PLTR.

Przypomnijmy, że PLTR bez ogródek wyjawiło iż: zdjęcia wewnątrzustne są przez lekarzy dentystów wykonywane w większości nieprawidłowo a środowisku stomatologicznemu brak jest dostatecznej świadomości odpowiedzialności za narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące. Te sformułowania Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego w sposób szczególny wzburzyło samorząd medyków. Protestował Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego prof. Marek Sąsiadek w odpowiedzi na pismo Macieja Hamankiewicza (tutaj) wyjaśnił, że nie było intencją, ani jego, ani członków Zarządu Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego dyskredytowanie innych kolegów lekarzy i lekarzy dentystów.

Oto pismo prof. Marka Sąsiadka
Jedynym powodem naszego wystąpienia do Ministerstwa Zdrowia była troska o jakość aparatury i sposób wykonywania badań stomatologicznych, co bezpośrednio wpływa na diagnostykę, a pośrednio na leczenie pacjentów. Wbrew opinii Pana Prezesa miały one charakter wyłącznie merytoryczny. Sformułowania zawarte w naszym wystąpieniu do Ministerstwa pochodziły z opinii członków Komisji ds. Inżynierii Klinicznej, przeprowadzających audyty zdjęć wewnątrzustnych.

Być może sformułowania te były niezręczne, jeśli kogokolwiek uraziły, to jestem gotów przeprosić. Nie zmienia to jednak faktu, że audyty te wykazały wiele niedociągnięć. Nie jest sytuacja niezwykła, moja jednostka wielokrotnie była poddawana audytom, w których audytorzy zgłaszali błędy, które następnie były przez nas usuwane. Taki jest cel audytów, podobnie jak testów specjalistycznych, którym poddawane są regularnie pracownie radiologiczne. Traktujemy to pozytywnie, bo wymusza utrzymywanie wysokich parametrów aparatury i wykonywanych badań, co jest korzystne zarówno dla pacjentów, jak lekarzy. Dlatego dziwię się tak ogromnemu oporowi środowiska lekarzy dentystów w tej sprawie, nawiasem mówiąc, jak się dowiaduję, skutecznemu.

Panie Prezesie, bardzo cenię koleżeńskie kontakty z wszystkimi lekarzami, ale nie jest to jedyna wartość, a w tym wypadku wypowiedzieliśmy się, podkreślam jeszcze raz, merytorycznie, na rzecz poprawy jakości diagnostyki stomatologicznej, która ma znaczący wpływ na leczenie pacjentów. Deklaruję w imieniu PLTR, kontynuację współpracy z samorządem lekarskim, której mam nadzieję nie zaburzy rozbieżność opinii w powyższej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH