• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez konto

ms
14-12-2016, 12:05
Płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez konto Niższy limit operacji bezgotówkowych (foto: pixabay)
Od 1 stycznia 2017 r. firmowe płatności powyżej 15 tys. zł będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego. Oczywiście dotyczy to także właścicieli gabinetów dentystycznych.

Zmianę tę zawiera nowelizacja ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Płatność powyżej 15 tys. zł bez rachunku - nie będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodu.

Transakcje w walutach obcych będą przeliczane na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Wprowadzane zmiany mają zwiększyć pewność i przejrzystość obrotu gospodarczego. Chyba najważniejsze jednak dla fiskusa, to fakt, że będą zapobiegać „nierealizowaniu przez przedsiębiorców w należyty sposób obowiązków podatkowych, w tym również poprzez niewykazywanie rzeczywistych osiąganych dochodów z prowadzonej działalności dla celów ich opodatkowania”.

Rozwiązanie to nie będzie dotyczyło płatności wynikających z transakcji zawartych przed 1 stycznia 2017 r., jeżeli wartość transakcji nie przekracza dotychczasowego limitu (15 tys. EUR).

Nowych zasad nie będzie stosowało się do płatności dotyczących kwot zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejście w życie ustawy (1 stycznia 2017 r.). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Podatki   zarządzanie gabinetem   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH