PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Piotr Warczyński: Ministerstwo Zdrowia nie będzie standaryzować zgód pacjentów

ms
28-05-2015, 08:01
Piotr Warczyński: Ministerstwo Zdrowia nie będzie standaryzować zgód pacjentów Piotr Warczyński: wiceminister zdrowia
Ministerstwo Zdrowia nie widzi możliwości i konieczności odgórnego regulowania wzorów zgód pacjentów. Tym bardziej, że procedur medycznych jest kilkaset tysięcy i znalezienie wspólnego mianownika w tak rozległej materii nie jest realne - wyjaśniał w Sejmie Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Monstrualne formuły zgód pacjentów: konieczność, czy nazbyt rozbudowana ostrożność? Podmioty, świadczące m.in. usługi stomatologiczne, coraz bardziej rozbudowują formuły zgód na leczenie przedkładane pacjentom do podpisu. Wzory opracowują prawnicy, którzy w ten sposób zabezpieczają lekarzy i lekarzy dentystów przed skutkami ewentualnych roszczeń ze strony pacjentów. Czy można je uprościć (skrócić) dyskutowano 26 maja w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia

- Zgody pacjenta na realizowanie poszczególnych procedur medycznych przybierają formę wielostronicowych dokumentów, przestudiowanie których wymaga poświęcenia przez pacjentów już nie minut, a godzin. Czy w tej sytuacji nie należałoby zastanowić się nad przygotowaniem przez towarzystwa lekarskie wzorów zgód, dotyczących poszczególnych procedur medycznych? To usystematyzowałoby zagadnienie i umożliwiłoby opracowanie łatwych w odbiorze przez pacjentów standardowych dokumentów - wnioskował poseł Maciej Orzechowski (PO).

- Ujednolicenie formularzy zgód pacjentów na leczenie nie jest możliwe do przeprowadzenia, aczkolwiek prawdą jest, że niektóre towarzystwa naukowe, reprezentujące na przykład ginekologów i okulistów przygotowały pewne zalecenia w tym zakresie - odpowiedział Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wiceminister ma przy tym obawy, czy aby to co lekarze - naukowcy przygotują dla reprezentantów własnego środowiska będzie czytelne dla pacjentów i w należyty sposób uwzględni ich interesy.

- Ministerstwo Zdrowia wprowadziło przepisy w tym zakresie i trzeba z nich korzystać przy określaniu elementów obligatoryjnych, które powinna zawierać każda ze zgód. Takie warunki brzegowe wypełniane są treścią przez każdego świadczeniodawcę - mówił w Sejmie Piotr Warczyński. - Faktem jest, iż ze względu na ostrożność procesową dokumenty dotyczące zgód pacjenta na leczenie rozrastają się w sposób niekontrolowany. Trudno nad tym zapanować. Ministerstwo Zdrowia nie widzi jednak możliwości i konieczności odgórnego regulowania wzorów zgód pacjentów. Tym bardziej, że procedur medycznych jest kilkaset tysięcy i znalezienie wspólnego mianownika w tak rozległej materii nie jest realne - wyjaśniał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Czytaj także:
Rodzaje i formy zgody pacjenta
Odpowiedzialność karna lekarza za wykonanie zabiegu bez zgody pacjenta
Zgoda pacjenta na zabieg wybielania, jakie informacje umieścić  
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH