PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Papierowe recepty do sierpnia 2016 r.?

rynekzdrowia.pl
27-02-2014, 11:55
Papierowe recepty do sierpnia 2016 r.? Papierowe recepty do sierpnia 2016 r.? (Fot. PTWP)
Od sierpnia 2016 r. mają zniknąć z obiegu papierowe recepty. Zastąpią je recepty w wersji elektronicznej. Dzięki nim możliwa będzie lepsza ochrona przed interakcją leków (ułatwiony dostęp do informacji o wcześniej realizowanych receptach), łątwiejsza będzie także częściowa realizacja recepty – pisze portal rynekzdrowia.pl.
Założenia do projektu P1 elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych zostały przedstawione podczas spotkania w siedzibie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (Warszawa, 26 lutego 2014 r.).

Jednym z elementów systemu jest wdrożenie e-recepty. Jest to nic innego jak elektroniczny zapis informacji na temat przepisanego przez lekarza leku wraz z informacją o sposobie jego dawkowania. Zapis taki będzie przekazywany w formie elektronicznej od lekarza do apteki.

- Elektroniczna recepta ma na celu uproszczenie przepływu informacji o receptach, co zwiększa bezpieczeństwo, pozwala oszczędzić czas i eliminuje problemy z odczytaniem recepty - przekonują specjaliści. 

e-Recepta: jak to działa

Proces można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się podczas wizyty lekarskiej w chwili, gdy lekarz przystępuje do przepisania leków pacjentowi. Podczas tej procedury następuje weryfikacja przez NFZ uprawnień lekarza i pacjenta oraz sprawdzenie czy dane leki podlegają refundacji.

System P1 nadaje recepcie numerację w postaci kodu recepty (ciąg cyfr) oraz uzupełnia informację na temat lekarza i pacjenta. Pacjent otrzymuje kod, który jest ścieżką dostępu do e-recepty, z którym musi udać się do apteki. Na żądanie pacjenta lekarz będzie mógł wydrukować informację o wystawionych elektronicznie receptach.

Kolejny etap to realizacja e-recepty w aptece (etap pacjent-farmaceuta). Pacjent przekazuje farmaceucie kod recepty. Po jego wczytaniu do systemu farmaceuta przystępuje do realizacji recepty. Jeśli w danej aptece nie będzie określonego leku, pacjent może wykupic część recepty w jednej aptece, a później może udać się z kodem do innej apteki i tam wykupić pozostałe leki.

www.rynekzdrowia.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CSIOZ   elektroniczna recepta   e-recepta  

POLECAMY W SERWISACH