PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjentowi z bólem zęba nie odmawia się

ms
13-01-2017, 12:15
Pacjentowi z bólem zęba nie odmawia się Pacjent z bólem, co z nim robić? (foto: pixabay)
O ile pacjent zgłosi się do dentysty już po czasie funkcjonowania placówki medycznej – nie może zmusić stomatologa, aby ten podjął się leczenia.

To konstatacja na kanwie przypadku pijanej dentystyki, która przyjęła pacjentkę, chociaż gabinet tego dnia był już zamknięty. Z powodu stanu nietrzeźwości, w jakim znajdowała się stomatolog, chora zaalarmowała policję. Ostatecznie ustalono, że kobieta, która przystąpiła do leczenia, miała 2,8 promila alkoholu we krwi.

Nie istnieje przepis nakazujących lekarzowi, lekarzowi dentyście  przyjmowanie wszystkich pacjentów potrzebujących pomocy.

Z art. 69 Kodeksu Etyki Lekarskiej wynika jednak, że lekarz, lekarz dentysta nie może odmówić pomocy lekarskiej w przypadkach niecierpiących zwłoki, jeśli pacjent nie ma możliwości uzyskania jej ze strony funkcjonujących placówek medycznych.

Z przepisu tego wynika, że lekarzowi, lekarzowi dentyście można zarzucić naruszenie zasad etyki lekarskiej, o ile przypadek medyczny należał do kategorii pilnych i jednocześnie niemożliwym było dotarcie pacjenta do czynnej placówki medycznej.

Nie wolno jednak także zapominać o art. 2 ust. 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który jest bardzo pojemny. Wynika z niego, że najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego. Mechanizmy rynkowe i wymagania administracyjne nie mogą zwolnić świadczącego usługi stomatologiczne z przestrzegania tej zasady.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   obowiązki lekarza dentysty  

POLECAMY W SERWISACH