PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent żądający sprostowania w dokumentacji medycznej

ms
24-02-2016, 12:01
Pacjent żądający sprostowania w dokumentacji medycznej Spór o dokumentację medyczną (foto: pixabay)
Co czynić w takiej sytuacji? Po pierwsze nikt nie zmusi lekarza dentysty do sprostowania (dokonania zmian) w dokumentacji, ale oczywiście takie stanowisko z reguły nie kończy sprawy. Na co trzeba być przygotowanym? – uświadamia Daniel Anweiler, adwokat, specjalizujący się w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych.

Niezadowolony pacjent może wszcząć przeciwko dentyście postępowanie karne oraz cywilne o naruszenie jego dóbr osobistych  - wymienia Daniel Anweiler.

Postępowanie karne oznacza zgłoszenie sprawy do prokuratury. Sprawa może być wszczęta pod zarzutem poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Jest to przestępstwo określone w art. 271 kodeksu karnego tzw. przestępstwo fałszu intelektualnego.

Jak w takiej sytuacji się bronić?
Należy wykazać, że wpis jest zgodny ze stanem faktycznym (odpowiada prawdzie). Nie wystarczy wówczas oświadczenie lub wyrażenie opinii.

Pamiętać należy przy tym, że znaczenie prawne ma w dokumentacji medycznej wpis np. o tym jakie wdrożono leczenie. Znaczenia prawnego mieć nie będzie pomyłka co do wieku pacjenta, czy też wpisanie okoliczności z wywiadu z pacjentem, które nie mają wpływu na leczenie.

Wniosek o postępowanie o ochronę dóbr osobistych (cywilne przed sądem). To pacjent musi złożyć pozew i udowodnić, że działanie lekarza dentysty (bądź zaniechanie) naruszyło dobra osobiste – tłumaczy Daniel Anweiler.

Medyk musi wykazać, że nie działał bezprawie. W takich przypadkach sprawy o ochronę dóbr osobistych z reguły są bardzo skomplikowane prawnie i ciągną się długo.

Więcej: Daniel Anweiler, adwokat w Kancelarii Adwokackiej ZUBEK GATNER ANWEILER

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   pacjent   dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH