• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNER PORTALU
partner portalu

Pacjent w trakcie leczenia a kolejka oczekujących

NFZ/szaft
26-02-2014, 08:00
Pacjent w trakcie leczenia a kolejka oczekujących Pacjent w trakcie leczenia a kolejka oczekujących (Fot. PTWP)
Czy pacjenta, który jest w trakcie leczenia i są dla niego wyznaczone terminy według kolejki co miesiąc, trzeba wykazywać w kolejce oczekującej? – pyta lekarz dentysta realizujący kontrakt na świadczenia ogólnostomatologiczne.
Właściciel gabinetu zwracajac się z prośbą o przedstawienie stanowsiska Funduszu zaznaczył, iż nie jest to tzw. pacjent pierwszorazowy. Jaką odpowiedź usłyszał?

- Pacjent objęty planem leczenia z wyznaczonymi „na przód" kilkoma wizytami powinien być zdjęty z listy oczekujących z datą rozpoczęcia udzielania świadczenia czyli pierwszej wizyty - wyjaśnia NFZ

Na jakiej podstawie prawnej poradnie ogólnostomatologiczne mają obowiązek tworzenia kolejek oczekujących? Pojawia się wszak wątpliwość, dlaczego obowiązek stomatologów dotyczy pomimo, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, porady ogólnostomatologiczne nie należą do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej?

Odpowiedź ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia jest następująca:

Zgodnie z art. 5 pkt. 36 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za świadczenia specjalistyczne uważa się świadczenia opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Stąd obowiązek lekarzy-stomatologów przekazywania Funduszowi comiesięcznej informacji o prowadzonych listach oczekujących na udzielanie świadczeń, zgodnie z art. 23 wspomnianej ustawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH