PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenci pytają o zakres leczenia stomatologicznego

05-08-2013, 00:01
Pacjenci pytają o zakres leczenia stomatologicznego (fot. Fotolia)
Pacjenci pytają o zakres leczenia stomatologicznego (fot. Fotolia)
Często udowadniamy, że wątpliwości dotyczące zakresu bezpłatnego leczenia stomatologicznego są dla pacjentów chlebem powszednim. Łatwo ich zrozumieć chcą wiedzieć, co, i na jakich zasadach, przysługuje im w gabinecie lekarskim. W większości przypadków odpowiedzi ograniczają się do cytatów z rozporządzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych. Liczba pytań zadawanych przez pacjentów oznacza, że przepisy te powinny być znane każdemu dentyście.

Po raz kolejny prezentujemy wątpliwości pacjenta z województwa warmińsko-mazurskiego. Nie dlatego, że tam najbardziej iskrzy na linii chorzy-stomatolodzy, ale dlatego, że lokalny oddział NFZ umożliwia mieszkańcom zadawanie pytań dotyczących leczenia.

Pytanie pacjenta (treść oryginalna)

"Czy nadbudowa przez założenie plomb na zęby 4 i 5 ki w celu podwyższenia zgryzu przed założeniem protezy szczękowej zrobionej ,,na fundusz,, jest darmowa tzn. czy opłaca to NFZ."

Odpowiedź, wraz z argumentacją Narodowego Funduszu Zdrowia

"Rozporządzenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 roku w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz. U. 09.140.1144 ) z póź. zm. określa jako świadczenie gwarantowane:

Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 1 powierzchni

Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 2 powierzchniach

Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku zęba na 2 powierzchniach

Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku zęba na 3 powierzchniach (MOD Mezjalna Okluzyjna Dystalna) które mogą być wykonane przy użyciu materiałów określonych jako gwarantowane wymienionych w Załączniku Nr 12 WYKAZ MATERIAŁÓW STOMATOLOGICZNYCH STOSOWANYCH PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH:

cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy;

cementy glasjonomerowe;

amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2."

I znów w argumentacji NFZ pojawia się załącznik nr 12, ten sam, nad którym jeszcze niedawno wisiało widmo likwidacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   świadczenia gwarantowane   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH