PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OZZL: niech ZUS nie ogranicza druków papierowych zwolnień!

PAP/kan
08-03-2018, 07:59
OZZL: niech ZUS nie ogranicza druków papierowych zwolnień! OZZL protestuje przeciwko ograniczaniu papierowych druków zwolnień przez ZUS (fot. archiwum)
OZZL zarzuca ZUS-owi ograniczanie liczby wydawanych lekarzom papierowych druków zwolnień; zdaniem związku, ma to na celu przymuszenie lekarzy do przestawienia się na e-zwolnienia. ZUS zaś przyznaje, że ograniczył liczbę papierowych zwolnień, ale każdy lekarz, który zgłosi braki - druki otrzyma.

Zarząd krajowy OZZL protestuje przeciwko ograniczeniu przez ZUS liczby druków ZUS ZLA, wydawanych lekarzom w ostatnich trzech miesiącach. Oficjalnym tłumaczeniem, przedstawianym przez ZUS, jest przygotowanie się do całkowitego przejścia na wystawianie zwolnień w formie elektronicznej od lipca 2018 r., co ma powodować - zdaniem urzędników ZUS - zmniejszenie zapotrzebowania na druki papierowe. Ograniczenia te jednak wprowadzone są w okresie nasilonych zachorowań na choroby infekcyjne, w tym grypę i w praktyce powodują dodatkowe utrudnienia dla lekarzy i chorych - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela.

Według niego, takie ograniczenia stanowią - w ocenie wielu lekarzy - formę "tresury" i przymusu do korzystania z elektronicznych zwolnień - wobec braku druków papierowych, co jest wyrazem przedmiotowego traktowania lekarzy przez urzędników ZUS. System elektronicznego wystawiania druków ZUS ZLA jest ciągle daleki od sprawności i - w ocenie wszystkich środowisk lekarskich - powinien być wdrażany stopniowo, równolegle do systemu dotychczasowego - uważa Bukiel.

Próby wprowadzenia e-zwolnień na zasadzie "tępego przymusu" może spowodować, że wielu lekarzy zrezygnuje z uprawnienia do wystawiania na rzecz ZUS druków zwolnień, których celem jest wypłata świadczeń pieniężnych, a obowiązek orzekania o stanie zdrowia pacjentów (i konieczność zwolnienia z pracy) lekarze będą wypełniać na zwykłych kartkach papieru, jak to już robili przed laty, ostrzega Bukiel i przypomina, że wystawianie zaświadczeń na rzecz ZUS, w tym druków ZUS ZLA nie należy do świadczeń zdrowotnych! 

ZUS przyznaje, że w związku z wejściem w życie od 1 lipca 2018 r. systemu e-zwolnień, ograniczył liczbę wydawanych jednorazowo bloczków zwolnień lekarskich (ZLA), by lekarze nie gromadzili ich na zapas na przyszłość.

Zakład nie drukuje już nowych bloczków, a jedynie wydaje posiadane zapasy. ZUS zapewnia, że żadnemu lekarzowi nie zabraknie druków zwolnień przed 1 lipca 2018 r. Każdy z medyków, który zgłosi brak druków zwolnień, otrzyma z Zakładu nowe druki, jak zapewnił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

- Mamy zdiagnozowane wszystkie ryzyka związane z e-zwolnieniami. Do najważniejszych należą: struktura wiekowa lekarzy wystawiających orzeczenia o niezdolności do pracy, braki sprzętu komputerowego w przychodniach oraz dostępu do internetu. Ale to nie są problemy nie do przezwyciężenia. Rozmawiamy z lekarzami, szkolimy ich, zakładamy konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS" - podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

- Nasza strategia polega na tym, żeby przekonać znaczną część z obecnych 145 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień do ich elektronicznej formy. Obecnie z tej drogi korzysta ok. 10 proc. medyków - podała prezes ZUS. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-system   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH