• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OWU: kurs na zaostrzenie kar umownych

ms
04-08-2015, 08:02
OWU: kurs na zaostrzenie kar umownych OWU i kary (foto: Fotolia/ PTWP)
Minister zdrowia przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów. W nim zaś za popełnione przewinienia zaproponował wyższe kary.

Andrzej Cisło wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz szef Komisji Stomatologicznej WIL przeanalizował zaproponowane zmiany w OWU. Wnioski nie są dla lekarzy i lekarzy denstystów optymistyczne.

A (§ 36 ust. 1) szczególna „kara” – możliwość rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (skutkuje m.in. tym, że przez 5 lat nie można składać ofert i uczestniczyć w konkursie;

B (§ 30 ust. 1 pkt 1) do 2 proc.  wartości umowy (całej - ważne rozróżnienie dla tych, którzy mają umowę na więcej niż 1 zakres) za każde naruszenie;

C (§ 30 ust. 1 pkt 2)  do 2 proc.  wartości umowy dla danego zakresu, również za każde naruszenie;

D (§ 30 ust. 1 pkt 3)  do 1 proc.  wartości umowy za rodzaj stwierdzonego naruszenia.

Nieprzekazywanie w terminie danych dotyczących list i pierwszego wolnego terminu z kategorii „D” awansuje do „C” . Skutek: o ile teraz przy wartości umowy np. ok 150 tys. zł rocznie świadczeniodawca może za „całokształt” swej postawy wobec tego obowiązku otrzymać 1,5 tys. zł  kary, tak teraz miałby nawet za pojedynczy przypadek naruszenia (obowiązki te są cotygodniowe, a tygodni w roku - 56) otrzymać karę do 3 tys. zł .

Utrudnianie czynności kontrolnych, będące dotychczas poza tym katalogiem, awansuje od razu do grupy „B” w miejsce „udaremniania kontroli”.

Udaremnianie kontroli awansuje do grupy „A", czyli do najcięższej kategorii, bo skutkującej wypowiedzeniem z wilczym biletem na 5 lat.

Spoza dotychczasowego katalogu od razu do grupy „C" awansuje uchybienie „niewykonywania obowiązków wynikających z § 13 ust. 1″- do 2 proc.  wartości umowy dla danego zakresu.

W ustępie tego paragrafu czytamy: Świadczeniodawca zapewnia bieżącą rejestrację świadczeniobiorców na podstawie zgłoszenia osobistego lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej.

Konstrukcja tego obowiązku sugerowałaby umieszczenie go w katalogu „D” – gdzie zawarte są rodzaje uchybień. Umieszczenie go w grupie „C” pozwala na nałożenie kary do 2 proc.  za każde naruszenie , a więc np. za  nieodebranie telefonu w godzinach pracy praktyki (pacjent chciał się zarejestrować a my mu tego nie zapewniliśmy).

Źródło: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH