• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oszukiwali NFZ, a w sądzie walczyli na kruczki prawne

ms
17-09-2014, 11:23
Oszukiwali NFZ, a w sądzie walczyli na kruczki prawne NFZ wygrał w sądzie ze świadczeniodawcą (foto: sxc.hu)
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez NFZ - jednemu ze świadczeniodawców postawiono wiele zarzutów, aż dziw bierze, że w ten sposób można pojmować obowiązki zawarte w kontrakcie.

Wśród zarzutów postawionych przez NFZ były następujące:
Zgłoszona w kontrakcie z NFZ lekarz stomatolog K. W. nie udzielała żadnych świadczeń, które zostały wykazane do rozliczeń z Funduszem.

Dokumentacja medyczna była prowadzona nieprawidłowo.

Dokumentacja medyczna w zakresie leczenia stomatologicznego osób upośledzonych umysłowo w niewystarczającym stopniu zawierała dane i informacje wymagane przepisami prawa.

Zawyżono punktację udzielanych świadczeń poprzez wskazanie do rozliczenia niewłaściwej procedury medycznej niezgodnej z wpisem do karty zdrowia i choroby pacjenta.

Opiekunowie pacjentów nie potwierdzili części wykazanych procedur.

Lista pacjentów oczekujących na wykonanie aparatów ortodontycznych nie zawierała wymaganych wpisów.

Pobierano opłaty za świadczenia, które powinny być bezpłatne.

Lekarze nie udzielali świadczeń zgodnie z harmonogramami przyjęć zawartymi w umowach.

W raportach były wykazywane do zapłaty świadczenia, które według oświadczeń lekarzy nie były wykonywane.

Wpisywano świadczenia w dniach, w których lekarze nie wykonywali świadczeń.

Wpisywano konsultacje lekarza stomatologa specjalisty wykazane jednocześnie na tej samej wizycie z badaniami stomatologicznymi, w przypadkach, w których pacjenci zostali przyjęci do leczenia w zakresie ortodoncji.

Wpisywano naprawę aparatów ortodontycznych wykazanych częściej niż raz w roku kalendarzowym.

Leczenie aparatem ortodontycznym dwuszczękowym wykazano podwójnie w odstępach kilku dni i aparatem jednoszczękowym wykazane w tym samym czasie poczwórnie u tych samych pacjentów.

Świadczeniodawca nie posiadał wpisu w rejestrze wojewody dotyczącym zarejestrowania poradni chirurgii stomatologicznej jako jednostki organizacyjnej.

Lekarz J. Z., wykazany jako wykonujący świadczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej, nigdy faktycznie nie wykonał żadnego świadczenia pacjentom ubezpieczonym w NFZ.

Wymierzona kara
Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu zwrócił się do świadczeniodawcy o zapłatę 147,7 tys. zł tytułem kary.

Wyrok sądu
W sprawie tej zapadł prawomocny wyrok karny, skazujący świadczeniodawcę za popełnione przestępstwa, m.in.. za to, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w warunkach przestępstwa ciągłego, w okresie dwóch lat fałszował raporty statystyczno - medyczne, wykazując świadczenia wykonywane przez lekarzy, którzy w rzeczywistości ich nie wykonywali, wykazywał świadczenia wykonane osobom nieżyjącym i pobierał od pacjentów nienależne opłaty, wyłudzając w ten sposób środki zarówno od NFZ jak i pacjentów.

POLECAMY W SERWISACH