PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oszukany NFZ: nie ma szkody, nie powinno być kary

NFZ, ms
08-04-2015, 11:53
Oszukany NFZ: nie ma szkody, nie powinno być kary Jest oszustwo nie ma straty (foto: sxc.hu)
Przed sądem apelacyjnym w Katowicach rozpatrywana była sprawa dotycząca wprowadzenia w błąd NFZ co do liczby zatrudnionych w ośrodku lekarzy dentystów i ich kwalifikacji.

Prowadzący przychodnię stomatologiczną, przystąpili do rywalizacji o kontrakt z NFZ. Chcąc zwiększyć swoje szanse na końcowy sukces, oszukali pracowników Funduszu co do liczby pracujących w ośrodku lekarzy dentystów oraz poziomu ich kwalifikacji. Zabieg ten przyniósł zamierzony efekt - kontrakt został przyznany.

Nieprawda została jednak zdemaskowana, ale już po zakończeniu kontraktu. Sprawa trafiła do sądu. Wina oskarżonych nie podlegała dyskusji. Sędziowie skazali dwójkę odpowiedzialnych osób na karę więzienia na okres jednego roku z zawieszeniem na dwa lata.

Czytaj także: Wyłudzenie 4 tys. zł z NFZ, jaka kara? 

Kwestią sporną stało się postanowienie sądu I instancji, zgodnie z którym prowadzący przychodnię mieliby naprawić wyrządzoną szkodę.
Sąd Apelacyjny w Katowicach nie miał wątpliwości co do faktu niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez NFZ, ale nie był już pewny, czy wobec takiego obrotu sprawy doszło do szkody w majątku NFZ. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, oskarżeni naruszyli przepisy prawa, poświadczając nieprawdę w dokumentach i poprzez wprowadzenie w błąd pracowników NFZ - uzyskali nienależne im środki pieniężne. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wydatkując pozyskane pieniądze w całości na prawidłowo wykonane leczenie, nie spowodowali szkody w majątku NFZ.
Z punktu widzenia Funduszu leczenie osób chorych zostało wykonane i nie wymagało ponoszenia innych dodatkowych kosztów. Sąd Okręgowy nie ustalił, aby ktokolwiek z osób leczonych kwestionował jakość leczenia.

Sąd Apelacyjny w Katowicach zmienił wyrok sądu I instancji w kwestii naprawienia szkód, bo te nie wystąpiły, a zatem nie może być mowy o konieczności wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych.

Sygn. akt II AKa 74/13

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   świadczenia kontraktowe   konkurs   sąd   świadczenia gwarantowane  

POLECAMY W SERWISACH