• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oświadczenie pacjenta nieubezpieczonego: jak często?

NFZ/ms
23-10-2014, 13:19
Oświadczenie pacjenta nieubezpieczonego: jak często? Oświadczenie pacjenta za każdym razem (foto: sxc.hu)
Życie pisze scenariusze, trudne do przewidzenia przez tworzących prawo. Jeden z dentystów pyta OW NFZ w Olsztynie jak często ma żądać od pacjentów oświadczeń o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Do gabinetu stomatologicznego, leczącego w ramach kontraktu NFZ, zgłasza się pacjent. Przy jego nazwisku pojawia się informacja z systemu eWUŚ - nieubezpieczony (status czerwony). W takiej sytuacji pacjent wypełnia oświadczenie, że faktycznie jest ubezpieczony. Za leczenie gabinet stomatologiczny nie pobiera pieniędzy.

Okazuje się że ten sam pacjent przychodzi do gabinetu dentystycznego następnego dnia z innym problemem zdrowotnym. Przy weryfikacji w systemie eWUŚ status ubezpieczonego nie zmienia się. Powstaje pytanie czy w tym przypadku konieczne jest pobranie nowego oświadczenia od pacjenta, czy można zrobić adnotację na uprzednim oświadczeniu z aktualną datą i kolejnym podpisem pacjenta.

Pierwotnie pracownicy NFZ takie rozwiązanie przyjęli za dopuszczalne, jednak po głębokiej analizie (konsultacjach) zmienili zdanie w tej sprawie.
Oficjalne stanowisko jest takie: Na każdy dzień udzielania świadczenia musi być oddzielne oświadczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH