PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ostrożnie z usuwaniem amalgamatu!

ms
13-03-2017, 07:41
Ostrożnie z usuwaniem amalgamatu! Bój o amalgamat w gabinetach stomatologicznych
Regulacje unijne zobowiązują kraje członkowskie do zwiększonej dbałości o środowisko w procesie usuwania amalgamatu stomatologicznego, ma temu służyć obowiązek stosowania specjalnych separatorów. Tymczasem NRL apeluje o rozwagę w kwestii bezrefleksyjnego rugowania amalgamatu z gabinetów dentystycznych.

Ochrona środowiska wymaga tego, aby wyeliminować amalgamat z użytku (wypełnienia standardowe), przy czym bardziej chodzi o proces deponowania materiału zawierającego rtęć, który należy odpowiednio zabezpieczyć w trakcie usuwania tego typu plomb.

Tyle ochrona środowiska, tymczasem w środowisku stomatologów istnieje duża obawa, że sygnalizowane rozwiązania prawne nie tylko nałożą na dentystów obowiązek zakupu i montowania kosztownych separatorów amalgamatu. Ochrona środowiska wymaga bowiem także wdrożenia kosztochłonnych procedur, związanych z zabezpieczaniem i przekazywaniem materiału wyspecjalizowanym firmom usuwającym szczególnie niebezpieczne odpady.

Nie koniec na tym. Restrykcje spowodują napięcia podczas realizowania procedur w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie plomby amalgamatowe uwzględnione są w wycenach świadczeń realizowanych w oparciu o kontrakty NFZ. Istnieje obawa, że pomimo nacisku na stosowanie wypełnień alternatywnych np. kompozytowych, wycena realizowanych usług nie zmieni się lub zmieni się nie na tyle, aby dentyści nie ponosili z tego tytułu strat.

APEL Nr 5/17/ VII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH