PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ostrożnie z e-zwolnieniami

smn/Rynek Zdrowia
03-08-2017, 09:16
Ostrożnie z e-zwolnieniami E-zwolnienia mają odciążyć lekarzy od papierkowej roboty (fot. pixabay)
Obowiązkowe wystawianie e-zwolnień rozwiązałoby problemy z tradycyjnymi dokumentami papierowymi. Zgubienie zwolnienia lub błędne wypełnienie to kłopoty przede wszystkim dla chorego, ale i lekarze tracą więcej czasu na realizowanie procedur.

Przepisy wskazują, że pracownik ma 7 dni na dostarczenie do pracodawcy poświadczenia o chorobie. Sprawy się komplikują w przypadku zgubienia dokumentu - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Nawet jeśli zwolnienie lekarskie zgubił pracodawca, to o jego kopię musi postarać się pracownik - lekarz nie ma prawa wydać go nikomu innemu.

Problemu by nie było, gdyby szerzej stosowano e-zwolnienia. Można z nich korzystać już od początku 2016 r., ale obowiązku nie ma. ZUS podkreśla, że ich zaletą jest to, iż od razu trafiają do ubezpieczyciela i są natychmiast widoczne dla pracodawcy. Dane identyfikacyjne pacjenta są automatycznie uzupełniane, a jego adres czy dane lekarz dentysta wybiera się z listy.

Są też plusy dla lekarza: nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS, przechowywać kopii przez trzy lata ani rozliczać się z papierowych bloczków formularzy ZUS ZLA. Zakład przygotował specjalny interfejs dla aplikacji wykorzystywanych w placówkach medycznych, tak by formularz docierał do ZUS zdalnie. Od 1 grudnia 2017 r. lekarz dentysta będzie mógł uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia także przy użyciu nowej formy autoryzacji, którą przygotuje i udostępni ZUS.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podchodzi jednak do tych zapewnień z dużą dozą ostrożności. Przyznaje, że trudno mu uwierzyć, iż to coś ułatwi.  Postuluje, by wprowadzenie obowiązku wydawania e-zwolnień skoordynować z wdrożeniem elektronicznego prawa wykonywania zawodu, które powinno pełnić autoryzacyjną funkcję imiennej pieczątki i odręcznego podpisu.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   ZUS   zwolnienie od dentysty  

POLECAMY W SERWISACH