PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Osoby niepełnosprawne intelektualnie u dentysty – zabawa w głuchy telefon

ms
28-02-2017, 10:51
Osoby niepełnosprawne intelektualnie u dentysty – zabawa w głuchy telefon Dentysta dla niepełnosprawnych (foto: pixabay)
Dwa miesiące wiceminister zdrowia Piotr Gryza zastanawiał się co odpowiedzieć na interpelację posłanki Małgorzaty Pępek w sprawie ograniczonego dostępu osób niepełnosprawnych intelektualnie do świadczeń stomatologicznych. Okazuje się, że to za mało, aby odpowiedzieć na temat.

Posłanka Małgorzata Pępek zadała cztery pytania:
1) Czy resort zdrowia zauważa potrzebę zwiększenia wyceny takich świadczeń i podejmie działania w tym kierunku, aby podmioty wykonujące takie procedury były zainteresowane składaniem ofert w konkursach NFZ?
2) Jak inaczej można podejść do problemu, aby zmniejszyć uciążliwości dla pacjentów stomatologicznych niepełnosprawnych intelektualnie, związane z długim oczekiwaniem na świadczenia oraz męczącym dojazdem do odległych placówek?
3) Jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia po apelu Naczelnej Rady Lekarskiej z kwietnia 2016 r. (o zapewnienie osobom niepełnosprawnym intelektualnie należnej im ochrony medycznej)?
4) Czy MZ dysponuje danymi lub analizami sytuacji związanej z opieką stomatologiczną osób niepełnosprawnych intelektualnie?

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Piotr Gryza poinformował posłankę:
1) Jakie ma uprawnienia, obowiązki i jakie pełni funkcje NFZ.
2) O uporze NFZ, który na terenie woj. śląskiego, nie zmieniając warunków, siedmiokrotnie ogłaszał w 2014 r. postępowania konkursowe na świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. W latach 2015 - 2016 również ogłaszane były postępowania konkursowe w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym. Z uwagi na fakt, że do postępowań nie przystąpił żaden podmiot leczniczy, postępowania zostały unieważnione.
3) O tym, z czego wynika niedostateczne zabezpieczenie świadczeń ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym na terenie województwa śląskiego, a mianowicie z braku zainteresowania świadczeniodawców przystępowaniem do ogłaszanych konkursów.
4) O zainteresowaniach Śląskiego OW NFZ zwiększeniem kwoty już zawartych kontraktów, jak również finansowaniem świadczeń udzielonych ponad kwotę zawartych w tym zakresie umów (tzw. nadwykonania).
5) O niewesołej sytuacji, na terenie województwa śląskiego. Tam świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym udzielane są przez dwa podmioty: w Katowicach – przez „Dental Service – A. Kanas, Z. Cząstkiewicz” sp. z o.o. oraz w Częstochowie – przez „Rudziński i partnerzy” lekarze stomatolodzy – spółka partnerska.

Tyle.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie   znieczulenie ogólne   Piotr Gryza   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH