PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ORL w Krakowie przeciwko wstecznej weryfikacji sprawozdawczości i korektcie umów

17-07-2013, 00:01
ORL w Krakowie przeciwko wstecznej weryfikacji sprawozdawczości i korekty umów (fot. Fotolia/PTWP)
ORL w Krakowie przeciwko wstecznej weryfikacji sprawozdawczości i korekty umów (fot. Fotolia/PTWP)
Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie uznaje za niedopuszczalne, podjęte w ostatnim czasie, działania Narodowego Funduszu Zdrowia, których celem jest dokonanie - nie znajdującej oparcia, ani w umowach, ani w przepisach prawa - wstecznej weryfikacji sprawozdawczości i wstecznej korekty rozliczeń umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej za okres przekraczający 3 lata - czytamy w stanowisku z 10 lipca. 

Zdaniem krakowskiego samorządu lekarskiego jednostronne kwestionowanie prawidłowości rozliczeń przez NFZ burzy pewność w wykonywaniu w/w umów i podważa zaufanie lekarzy oraz innych świadczeniodawców do Narodowego Funduszu Zdrowia, jako wiarygodnej strony umowy. - Zwracamy uwagę, iż o niedopuszczalności takich działań świadczy ich dwustronne rozliczenie, dokonane po każdym kolejnym roku obowiązywania umowy - przekonują lekarze.

Podkreślają oni także, że w świetle prawa, roszczenia NFZ z tytułu nienależnie wypłaconego wynagrodzenia, dotyczące wstecznej korekty rozliczeń, winny być uznawane za świadczenia okresowe oraz związane z działalnością gospodarczą, a tym samym ulegać przedawnieniu po trzech latach.

Członkowie ORL w Krakowie uważają również, że weryfikacja sprawozdawczości i wsteczna korekta rozliczeń za okres przekraczający 3 lata, w tym częstokroć za okres 6 lat, jest również niemożliwa do wykonania ze względów technicznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak możliwości wykonania szeregu czynności ze względu na ograniczenia oprogramowania sprawozdawczego, narzuconego notabene przez NFZ.

Stanowisko Rady trafi w niedługim czasie na biurka: szefa resortu zdrowia oraz szefowej NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   kontraktowanie   Kontraktowanie   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH