PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ORL Katowice: lekarze nie są winni za błędy polityki zdrowotnej

OIL Katowice/szaft
30-04-2015, 09:49
ORL Katowice: lekarze nie są winni za błędy polityki zdrowotnej ORL Katowice: lekarze nie są winni za błędy polityki zdrowotnej (fot. sxc.hu)
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach stanowczo sprzeciwia się przerzucaniu odpowiedzialności za błędy polityki zdrowotnej na lekarzy i innych fachowych pracowników medycznych.

Przedstawiciele śląskiego samorządu lekarskiego podkreślają, że na każdym etapie organizacji ochrony zdrowia i udzielania świadczeń medycznych konieczne są ze strony decydentów kompleksowe działania zapewniające niezbędne warunki dla realizacji zadań, m.in. zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych, w zgodzie z obowiązującym prawem, dobrem pacjentów, etyką lekarską, poszanowaniem godności zawodu lekarza, także poprzez zagwarantowanie właściwych warunków pracy i płacy.

- Przy niewystarczającej liczbie lekarzy, a także przy braku odpowiedniej wielkości środków finansowych w dyspozycji większości pracodawców, wymusza się na lekarzach podejmowanie i wykonywanie dodatkowej pracy, na warunkach odbiegających często od przyjętych za standardowe i za niegodne tej pracy wynagrodzenie, zwłaszcza w odniesieniu do stawki godzinowej - czytamy w stanowisku.

Zdaniem jego autorów, przyjmowanie pomimo tego przez lekarzy dodatkowych obowiązków jest wyrazem ich troski o zapewnienie pomocy każdemu potrzebującemu pacjentowi, jest także często wymuszone sytuacją materialną ich samych i im bliskich.

Prezydium ORL jest przekonane, że członkowie ŚIL wykonują swój zawód w pełni profesjonalnie i w miarę posiadanych możliwości czynią wszystko w celu poprawy zdrowia i ratowania życia oddanych im pod opiekę pacjentów, przestrzegając w swoim postępowaniu obowiązującego prawa, pamiętając równocześnie o dbałości o należne bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

- Obecne warunki pracy i płacy zdecydowanej większości lekarzy sprzyjają pojawianiu się sytuacji będących zagrożeniem dla właściwego wykonywania zawodu, z łatwymi do przewidzenia konsekwencjami - uważa ORL w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
czas pracy   ORL Katowice   zarobki  

POLECAMY W SERWISACH