PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ORL chcą mieć wpływ na ustalanie listy uczestników szkoleń specjalizacyjnych

ms
21-12-2017, 10:58
ORL chcą mieć wpływ na ustalanie listy uczestników szkoleń specjalizacyjnych Zawirowania w szkoleniach (foto: pixabay)
Należy zmodyfikować zasady udziału lekarzy i lekarzy dentystów w kursach objętych programem specjalizacji realizowanych przez okręgowe izby lekarskie – apeluje NRL.

Zgłoszenia uczestnictwa w kursach szkoleniowych objętych programem danej specjalizacji są realizowane wyłącznie za pomocą SMK.

Nowe przepisy (nowela ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty: art. 19g ust. 4a) mogą pozbawić okręgowe izby lekarskie wpływu na to, kto zostanie zakwalifikowany do udziału w kursach organizowanych przez daną izbę – ocenił Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej w pełni uzasadniony jest postulat, aby okręgowa rada lekarska, która zorganizowała i sfinansowała kurs objęty programem specjalizacji, miała prawo prowadzić rekrutację z uwzględnieniem pierwszeństwa członków danej izby lekarskiej.

NRL zwraca uwagę, że pozbawienie okręgowych izb lekarskich realnego wpływu na rekrutację doprowadzi do ograniczenia dostępności do tych szkoleń po 1 stycznia 2018 r.

NRL zwróciła się zatem z apelem do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań legislacyjnych zmierzających do nowelizacji przepisów dotyczących przydziału miejsc na kursach szkoleniowych objętych programem specjalizacji, tak aby okręgowe izby lekarskie, które – ze środków finansowych pochodzących ze składek lekarzy członków danej okręgowej izby lekarskiej – organizują nieodpłatnie kursy objęte programem specjalizacji, miały prawo prowadzić rekrutację na te kursy z uwzględnieniem zasady pierwszeństwa członków danej izby lekarskiej. 

Apel nr 11/17/VII

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   specjalizacje   SMK  

POLECAMY W SERWISACH