PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opracowanie ubytków niepróchnicowych. Jak rozliczyć z NFZ.

wn
10-06-2015, 08:29
Opracowanie ubytków niepróchnicowych. Jak rozliczyć z NFZ. Jak rozliczyć się z NFZ (foto: freedigitalphotos)
Pacjent zgłasza się ze startymi zębami (atrycja fizjologiczna bądź patologiczna) lub z ubytkami przyszyjkowymi, klinowymi (abrazja, abfrakcja). Czy można postawić takie rozpoznanie i ubytki pacjentowi opracować i wypełnić, mimo, że są one niepróchnicowego pochodzenia? - z takim pytaniem dentysta zwraca się do NFZ w Olsztynie.

Lekarz stomatolog zaznacza jednocześnie, że pacjenta nie stać na leczenie prywatne, a trudno pozostawić przybyłą osobę bez pomocy, ponieważ istnieje ryzyko obumarcia zębów.

Warmińsko - Mazurski NFZ odpowiada, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego ( Dz. U. z 6 grudnia 2013 r. poz. 1462 ) świadczeniami gwarantowanym są świadczenia:

Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba na 1 powierzchni- 23.1502
Całkowite opracowanie i odbudowa ubytku na 2 powierzchniach- 23.1503
Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 2 powierzchniach- 23.1504,
Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na 3 powierzchniach - 23.1505, które w opisie nie zawierają określenie rodzaju ubytku „ ubytek próchnicowego lub niepróchnicowego pochodzenia ".

Nazwa i numer statystyczny rozpoznania choroby, problemu zdrowotnego lub urazu powinny być wykazywane według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych Rewizja Dziesiąta, która opisuje następujące choroby i problemy:

K03 INNE CHOROBY TKANEK TWARDYCH ZĘBÓW,
K03.0 STARCIE ZĘBÓW POCHODZENIA POKARMOWEGO,
K03.1 STARCIE ZĘBÓW POCHODZENIA MECHANICZNEGO,
K03.8 INNE OKREŚLONE CHOROBY TKANEK TWARDYCH ZĘBÓW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH