PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Omyłkowa ekstrakcja i natychmiastowa implantacja

kan
05-07-2016, 12:02
Omyłkowa ekstrakcja i natychmiastowa implantacja Chwila roztargnienia i pacjentka straciła zdrowy ząb (fot. pixabay)
Dentysta usunął 15-letniej dziewczynie niewłaściwy ząb. Zorientował się i natychmiast umiejscowił go z powrotem w kieszonce dziąsłowej.

Rzecz działa się w Nowej Zelandii. Dziewczyna wymagała kompleksowego leczenia ortodontycznego, brakowało jej kilku zawiązków zębów, miała wadę zgryzu i inne problemy stomatologiczne. Ortodonta zalecił ekstrakcję trzech zębów mlecznych.

Dentysta usunął dwa, a następnie omyłkowo wyrwał ząb stały. Zorientował się po długości korzenia, że zrobił błąd i próbował ratować ząb wkładając go natychmiast w kieszonkę zębową. 

Według raportu sporządzonego przez Anthonego Hilla, pełniącego funkcję Health and Disability Commissioner, usunięto zęby 53 i 63. Zamiast zęba 65 dentysta wyrwał ząb stały 26, który znajdował się tuż obok. Na domiar złego ząb 26 był w trakcie leczenia kanałowego.

Ząb 65 ostatecznie nie został usunięty – służy jako podpora dla zęba 26.

Pechowy dentysta zaproponował pokrycie kosztów leczenia związanego z próbą utrzymania zęba 26, jeśli leczenie się nie powiedzie chce opłacić koszty implantu. Jako że naruszył prawa pacjenta i przeprowadzał zabieg ekstrakcji bez należytej staranności grozi mu weryfikacja kwalifikacji zawodowych przez nowozelandzki Dental Council.

Więcej: m.nzherald.co.nz

Czytaj także:
Śmigiel stomatologia rozpoczyna akcje społeczną poświęconą urazowym uszkodzeniom zębów

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   błąd w sztuce lekarskiej  

POLECAMY W SERWISACH