• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OIL w Gdańsku: przewinienia dentystów

ws
17-02-2016, 09:30
OIL w Gdańsku: przewinienia dentystów Sprawy o przewinienia dentystów (foto: pixabay)
Część lekarzy, szczególnie lekarzy dentystów, podaje w internecie do wiadomości publicznej informacje o rodzaju i zakresie udzielanych świadczeń. Treść i forma tych informacji nosi cechy reklamy podmiotów i świadczonych przez nich usług – informuje Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Dr n.med. Maria Adamcio – Deptulska w sprawozdaniu Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej OIL w Gdańsku przypomniała szczególnie lekarzom dentystom, że wszelkie formy zachęty i próby nakłonienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, informacje o metodach - ich skuteczności, czasie leczenia oraz obietnicy w tym zakresie (w stylu „usługi na najwyższym poziomie, w oparciu o najnowsze technologie i metody leczenia”, „oferta limitowana”) stanowią naruszenie art. 14 ustawy o działalności leczniczej, a także uchwały ORL nr 11/12/Rd z 16 lutego 2012 r.  Lekarze powinni tworzyć  opinię zawodową jedynie w oparciu o wyniki swej pracy – dodaje Maria Adamcio – Deptulska.

W okresie sprawozdawczym od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2015 r. do Biura Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej OIL w Gdańsku wpłynęło 247 informacji o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego przez lekarzy, a z poprzedniego okresu sprawozdawczego pozostało do rozpatrzenia 178 spraw. W okresie tym zakończono 218 spraw, 207 pozostaje w toku. 

Duża grupa skarg dotyczy niezadowolenia z leczenia stomatologicznego. Wnoszący skargę domagają oceny ekspertów  lub zwrotu poniesionych kosztów leczenia.

Wśród zarzutów dotyczących lekarzy dentystów były m.in. takie, że:
- dwóch stomatologów niestarannie  zaplanowało i wykonało prace protetyczne, co skutkowało niewłaściwym wykonaniem protezy;
- jedna dentystka, niezgodnie z przepisami, reklamowała świadczone usługi.

W zestawieniu rodzajów przewinień największą grupę stanowiły sprawy związane ze specjalnościami zabiegowymi (powikłania po operacjach lub brak spodziewanego efektu leczenia).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH