PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OIL w Gdańsku: kiedy lekarz nie musi mieć kasy fiskalnej

OIL Gdańsk/szaft
03-02-2015, 14:13
OIL w Gdańsku: kiedy lekarz nie musi mieć kasy fiskalnej Sytuacje, w których dentysta nie musi posiadać kasy fiskalnej (fot. PTWP)
Prowadzący działalność gospodarczą w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej, jeżeli odbiorcą jego usług jest inny przedsiębiorca – podmiot zamawiający usługę – przypomina Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku.

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku prezentuje opinię prawną Alicji Czyszek, dotyczącą kas fiskalnych w gabinetach lekarskich. Doradca podatkowy przypomina, że wykonanie usługi na rzecz innego przedsiębiorcy np. podmiotu leczniczego, należy udokumentować fakturą lub rachunkiem.

Sytuacje, w których lekarz nie musi posiadać kasy fiskalnej

1. Lekarz - przedsiębiorca świadczący jedynie praktyki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego, który usługi wobec osób fizycznych - pacjentów wykonuje w imieniu i na rzecz podmiotu leczniczego, nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Lekarz - przedsiębiorca za swe usługi rozlicza się wyłącznie z podmiotem leczniczym, a nie bezpośrednio z pacjentami.

2. Lekarz - przedsiębiorca udzielając wyłącznie świadczeń w ramach własnej umowy na świadczenia, zawartej z NFZ, nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Lekarz - przedsiębiorca za swe usługi rozlicza się wyłącznie z NFZ, a nie bezpośrednio z pacjentami.

3. Lekarz - przedsiębiorca, posiadający zarejestrowaną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania, ale nie świadczący w praktyce usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Lekarz - przedsiębiorca za swe usługi nie rozlicza się bezpośrednio z pacjentami w swoim imieniu i na swoją rzecz.

Ekspertka zwraca również uwagę, na fakt, że jeżeli podatnik rozpocznie ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących, to obowiązek ten spoczywa na nim do dnia likwidacji działalności gospodarczej, niezależnie od kwot przychodu jakie osiągnie ze sprzedaży swych usług.

Więcej: oil.gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH