PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

OIL w Gdańsku edukuje stomatologów w temacie zranień ostrymi narzędziami

OIL Gdańsk/jsz
16-06-2014, 10:26
OIL w Gdańsku edukuje stomatologów w temacie zranień ostrymi narzędziami OIL w Gdańsku edukuje stomatologów w temacie zranień ostrymi narzędziami (źródło: PTWP/Fotolia)
Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku oraz Oddział Gdański PTS edukuje stomatologów - pracodawców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Wiedzą w temacie służy ekspert z lokalnego sanepidu.

OIL w Gdańsku opublikowała obszerny materiał opracowany przez dr Anetę Bardoń - Błaszkowską kierownika Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. W materiale zawarte są obowiązki dentystów-pracodawców wraz z wieloma praktycznymi wskazówkami. Autorka wiele poświęciła szczegółowej analizie oceny ryzyka zawodowego.

- Ocenę sporządza się okresowo, nie rzadziej niż raz na dwa lata, a także w każdym przypadku wystąpienia na stanowisku pracy zmian mających lub mogących mieć znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika w miejscu pracy oraz po wystąpieniu incydentu zranienia - przypomina Aneta Biedroń-Błaszkowska.

Materiał dla dentystów dostępny na portalu OIL w Gdańsku.  

Przypomnijmy, że sasady bezpieczeństwa i higieny pracy, w związku z używaniem ostrych narzędzi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, określa rozporządzenie ministra zdrowia*, obowiązujące od 13 czerwca 2013 r. Zawarte są w nim zalecenia dla dentystów, w przypadku zranienia się ich pracownika ostrym narzędziem. Dokument określa szczegóły raportu o bezpieczeństwie i higienie pracy w zakresie zranień ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz terminarz obowiazkowych szkoleń.

O zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, w związku z używaniem ostrych narzędzi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych czytaj również:

Stosujesz ostre narzędzia? Uważaj, są już ostre przepisy

Eksperci podpowiadają jak stosować przepisy rozporządzenia o zapobieganiu zranieniom

Przepisy ws. zakłuć personelu medycznego - komentarz

* Rozporządzenie ministra zdrowia z 6 czerwca 2013r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 2013r. poz. 696).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH