PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oferty konkursowe objęte totalną tajemnicą

ms/NRL
28-03-2014, 07:57
Oferty konkursowe objęte totalną tajemnicą Oferty konkursowe objęte totalną tajemnicą (foto: Fotolia)
Oferty przedstawiane w ramach konkursów organizowanych przez NFZ nie stanowią dla konkurentów tajemnicy, oprócz danych ...stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Okazuje się, że taką tajemnicą może być objęte praktycznie wszystko. Na takie rozwiązanie nie chcą zgodzić się delegaci XII Krajowego Zjazdu Lekarzy.

Reprezentanci samorządu lekarskiego zwracają się do ministra zdrowia z apelem, aby spowodował niezwłoczne anulowanie zarządzenia 74/2013/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 12 grudnia 2013 r., które w niedozwolony sposób zmieniło zarządzenie prezesa Funduszu w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana ta polega na umożliwieniu oferentom zastrzeżenia praktycznie wszystkich danych zawartych w ofercie włącznie z ceną ofertową.

Delegaci na Zjazd uważają, że wprowadzona zmiana dokłada do, i tak pozostawiającej wiele do życzenia, transparentności konkursów organizowanych przez NFZ kolejną barierę w postaci praktycznego zablokowania możliwości faktycznego skorzystania przez oferentów z prawa do odwołania się od rozstrzygnięć komisji konkursowych.

infoDENT24.pl zagadnieniem tym zajmował się kilkakrotnie. Wypowiadała się na ten temat m.in. Magdalena Szponar, radca prawny prowadząca Kancelarię Radcy Prawnego Magdalena Szponar w Zamościu (tutaj).

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, oferty w postępowaniach konkursowych, organizowanych przez NFZ, są - co do zasady - jawne. Jedynie ta część oferty, która zawiera informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa będzie podlegała ochronie. Warto więc zabezpieczyć swój interes, zadbać o zachowanie w poufności ważnych dla nas informacji.

Jakie informacje mogą zastrzec lekarze dentyści w swoich ofertach?

Informacjami takimi bez wątpienia będą informacje o wykształceniu i kwalifikacjach lekarzy i personelu medycznego, informacje o potencjale technicznym jakim jest sprzęt medyczny, jego parametry oraz rodzaj, kopie koncesji, informacje o podwykonawcach. W ofercie lekarz dentysta może zastrzec m.in. proponowaną cenę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   tajemnica lekarska   jawność ofert  

POLECAMY W SERWISACH