PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oferta odrzucona w konkursie NFZ i co dalej?

kan
08-06-2017, 11:01
Oferta odrzucona w konkursie NFZ i co dalej? Gdy NFZ odrzuca ofertę (fot. pixabay)
WIL radzi co ma zrobić dentysta, jeśli NFZ nie wybrało jego oferty Przede wszystkim może zażądać wyjaśnień z jakiego powodu oferta nie została wybrana. Może też odwoływać się od decyzji NFZ.

Wielkopolska Izba Lekarska radzi, by odwołanie dobrze uzasadnić. Należy założyć, że oferta nie została odrzucona tylko nie wybrana. W tym pierwszym przypadku  komisja powinna powiadomić o tym fakcie listem poleconym.  I w takiej sytuacji dentyście przysługuje protest. Oczywiście jeśli protest nie został uwzględniony,  można  składać odwołanie, wyjaśnia WIL.

W momencie złożenia odwołania postępowanie - z cywilnego zmienia się w administracyjne i obowiązują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.)

Sporo może wyjaśnić w tej sytuacji ranking ofert danego postępowania, należy o ten ranking prosić przed negocjacjami i po negocjacjach, zaleca WIL.

A co w przypadku, gdy dentysta został zaproszony na negocjacje, ale nie został wybrany?
WIL przypomina, że rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, stanowi:
§15.1.Do negocjacji zaprasza się oferentów spełniających wymogi konieczne do zawarcia i realizacji umowy w liczbie, która zapewni możliwość dokonania skutecznego wyboru, przy założeniu wyczerpania planowanej do zakupienia liczby świadczeń lub wartości zamówienia.
2.Do negocjacji kwalifikuje się oferentów, licząc kolejno od najwyższej łącznej oceny uzyskanej na podstawie kryteriów niecenowych.

 Ważne jest sformułowanie „przy założeniu wyczerpania planowanej do zakupienia liczby świadczeń lub wartości zamówienia." Oznacza ono, że komisja konkursowa ma uszeregować oferty wg punktacji z pominięciem punktacji za cenę. Do negocjacji powinny być wybrane oferty,  których suma zobowiązań jest trochę powyżej kwoty zamówienia. Tę nadwyżkę komisja ma w drodze negocjacji zniwelować sugerując oferentom (zwykle zaczynając od ostatnich w rankingu) zmniejszenie kontraktu.

 Decyzja o wyborze ofert do zawarcia umów powstać powinna po sporządzeniu rankingu ostatecznego, w którym oczywiście kryterium ceny też jest punktowane. Na tym właśnie polega niedoskonałość procedury konkursowej w NFZ. Oferenci nie wiedzą, czy sugestia komisji co do obniżenia ceny  jest próbą "domknięcia finansowego oferty" , czy sygnałem, że oferta jest "w zasięgu manewru cenowego" następnej oferty z rankingu.    

Kombinacji powodów decyzji konkursowych może być w tym momencie wiele. Mając dostęp do materiałów można próbować jednak prześledzić co zaważyło na takiej, a nie innej decyzji komisji.  

 Więcej: wildent.org.pl

Czytaj także: Czy z NFZ można negocjować kontrakt?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   WIL   NFZ   kontraktowanie 2017  

POLECAMY W SERWISACH