PARTNER PORTALU
partner portalu

Od kiedy działa współczynnik 1,2 w stomatologii dziecięcej?

ms
04-07-2016, 08:01
Od kiedy działa współczynnik 1,2 w stomatologii dziecięcej? Jaka wycena świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży (foto: pixabay)
Współczynnik 1,2, korygujący wycenę świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, działa od 1 lipca 2016 r., czy od momentu podpisania nowej umowy z NFZ?

Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL, a także dociekliwy komentator i wnikliwy recenzent legislacyjnych dokonań zarządzających polskim sektorem ochrony zdrowia, doszedł do wniosku, że współczynnik 1,2, korygujący wycenę świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, obowiązuje od 1 lipca 2016 r.

Szef KS WIL pierwotnie uważał, że cezurą nie jest wskazana data, lecz fakt podpisania nowej umowy z NFZ. Do takiego wniosku autor portalu Autonomia Stomatologów doszedł, po szczegółowej analizie zarządzenia prezesa NFZ z 27 czerwca 2016 r. Nr 51/2016 zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne. Andrzej Cisło pisał wówczas, że w zasadzie cezurą nie jest 1 lipca 2016 r. tylko data podpisania umowy z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, ale tylko takiej, która zawarta została po wskazanym terminie 1 lipca 2016 r. W efekcie wielu świadczeniodawców z aktualnymi kontraktami musiałoby leczyć w oparciu o dotychczasowe stawki.

Tymczasem po analizie zarządzenia Nr 57/2016/DSOZ z 29 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, Andrzej Cisło skłania się ku koncepcji, że współczynnik korygujący świadczenia dziecięce zadziała automatycznie od 1 lipca 2016 r. Taka opinia wydana została na podstawie § 11 ust. 3 zarządzenia Nr 57/2016/DSOZ. Wskazany fragment mówi, że:

3. W przypadku świadczeń udzielonych dzieciom do ukończenia 18. roku Życia w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia., wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych – 1,2.

O ile w błąd wprowadzony został Andrzej Cisło - nikłe szanse na prawidłowe odczytanie intencji NFZ i Ministra Zdrowia mają mniej dociekliwi interpretatorzy stanowionego prawa. Złe to prawo, które stawia na domysły osób mających je przestrzegać.

SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH