PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Od kiedy działa współczynnik 1,2 w stomatologii dziecięcej?

ms
04-07-2016, 08:01
Od kiedy działa współczynnik 1,2 w stomatologii dziecięcej? Jaka wycena świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży (foto: pixabay)
Współczynnik 1,2, korygujący wycenę świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, działa od 1 lipca 2016 r., czy od momentu podpisania nowej umowy z NFZ?

Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL, a także dociekliwy komentator i wnikliwy recenzent legislacyjnych dokonań zarządzających polskim sektorem ochrony zdrowia, doszedł do wniosku, że współczynnik 1,2, korygujący wycenę świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, obowiązuje od 1 lipca 2016 r.

Szef KS WIL pierwotnie uważał, że cezurą nie jest wskazana data, lecz fakt podpisania nowej umowy z NFZ. Do takiego wniosku autor portalu Autonomia Stomatologów doszedł, po szczegółowej analizie zarządzenia prezesa NFZ z 27 czerwca 2016 r. Nr 51/2016 zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne. Andrzej Cisło pisał wówczas, że w zasadzie cezurą nie jest 1 lipca 2016 r. tylko data podpisania umowy z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, ale tylko takiej, która zawarta została po wskazanym terminie 1 lipca 2016 r. W efekcie wielu świadczeniodawców z aktualnymi kontraktami musiałoby leczyć w oparciu o dotychczasowe stawki.

Tymczasem po analizie zarządzenia Nr 57/2016/DSOZ z 29 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, Andrzej Cisło skłania się ku koncepcji, że współczynnik korygujący świadczenia dziecięce zadziała automatycznie od 1 lipca 2016 r. Taka opinia wydana została na podstawie § 11 ust. 3 zarządzenia Nr 57/2016/DSOZ. Wskazany fragment mówi, że:

3. W przypadku świadczeń udzielonych dzieciom do ukończenia 18. roku Życia w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia., wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych – 1,2.

O ile w błąd wprowadzony został Andrzej Cisło - nikłe szanse na prawidłowe odczytanie intencji NFZ i Ministra Zdrowia mają mniej dociekliwi interpretatorzy stanowionego prawa. Złe to prawo, które stawia na domysły osób mających je przestrzegać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH