PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Obecność bliskiej osoby w gabinecie stomatologicznym

ms
27-09-2016, 10:09
Obecność bliskiej osoby w gabinecie stomatologicznym Michał Grabiec, radca prawny (foto: archiwum)
Może się zdarzyć, że do gabinetu stomatologa trafi pacjent, który będzie chciał, aby przy leczeniu zębów w gabinecie był obecny ktoś bliski. Czy stomatolog powinien się na taką obecność zgodzić?

- W sektorze usług medycznych obserwuje się modę na uczestniczenie osób postronnych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych – przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl radca prawny Michał Grabiec.

Chodzi przede wszystkim o rodzinne wizyty ginekologiczne czy udział ojców w narodzinach dzieci, ale moda ta trafić może także do gabinetów dentystycznych.

Przepisy jednoznacznie mówią, że przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest możliwe uczestniczenie innych osób. Kluczowa jest w tym wypadku decyzja pacjenta, który dysponuje swoją intymnością i może się nią podzielić z osobami bliskimi.

Co istotne, nie dotyczy to tylko członków rodziny. Jeżeli pacjent zażyczy sobie obecności np. adwokata (był taki przypadek), to także stomatolog powinien uwzględnić taką dyspozycję pacjenta. Osobą bliską w rozumieniu ustawy nie jest więc wyłącznie członek rodziny pacjenta.

Kiedy można odmówić obecności osoby bliskiej?

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje dwa przypadki. Jeżeli obecność innej osoby może skutkować zagrożeniem epidemiologicznym, wówczas można odmówić życzeniu pacjenta. Jest to pierwszy wyjątek od reguły.

Jeżeli obecność innej osoby skutkowałaby zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta, wówczas także można osobę bliską wyprosić z gabinetu. Jest to drugi wyjątek od zasady.  

Pojęcie „bezpieczeństwa zdrowotnego” jest dosyć nieostre. Okoliczność uzasadniająca odmowę obecności osoby bliskiej wystąpiłaby, gdyby ta osoba np. przeszkadzała stomatologowi w skupieniu niezbędnym do wykonywania pracy.

Przybywa spraw sądowych związanych z tym, że odmówiono osobie bliskiej uczestniczenia w leczeniu. Zdarzają się przypadki żądań pacjentów wynikających z tego, że lekarz niedostatecznie zajął się specyficznym problemem: czy pacjent chce, aby w badaniu uczestniczyła inna osoba.

Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się sporządzenie i opracowanie dokumentacji towarzyszącej wyrażaniu zgody na obecność osoby bliskiej. Podpis pacjenta pod formularzem zgody na obecność osoby bliskiej, mógłby w wielu przypadkach pomóc lekarzowi uniknąć przykrych konsekwencji. 

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Michał Grabiec   zarządzanie gabinetem  

POLECAMY W SERWISACH