PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O zatrudnianiu lekarzy dentystów przez lekarzy dentystów

kan
12-12-2016, 13:52
O zatrudnianiu lekarzy dentystów przez lekarzy dentystów Kiedy zostanie przełamany impas w rozmowach o zatrudnianiu lekarzy? (fot. pixabay)
- Postulat stomatologów, by dentyści mogli w praktykach zatrudniać innych dentystów niestety nie znajduje akceptacji nawet w samorządzie lekarskim – ubolewa Andrzej Cisło.


Uchwała Komisji Stomatologicznej NRL z 2015 r. zwracająca się do NRL o wystąpienie o nowelizację art. 53 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty spotkała się wśród członków NRL z chłodnym przyjęciem. Projektem miały wspólnie zająć się: wnioskodawca czyli KS NRL i Komisja Legislacyjna. Wiadomo już, że wersja zakładająca nieograniczoną możliwość zatrudniania lekarzy w praktykach (bez żadnych limitów) jest nierealna i prawdopodobnie nawet niezgodna z prawem, przypomina Andrzej Cisło, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i przewodniczący KS WIL .

Czy poza stażystami i rezydentami, praktyka mogłaby zatrudniać specjalistów do wykonania określonej procedury, na przykład jednego stałego asystenta praktyki?  W opinii niektórych, praktyka nie może na stałe zatrudnić dowolnego lekarza dentysty, a jedynie na czas określony. W świetle przepisów kodeksu pracy zatrudnienie na czas określony to okres maksymalnie 33 miesięcy.

W opinii Andrzeja Cisło  jest to nieporozumienie, bo taka sytuacja oznacza, że zatrudniony dentysta kończy pracę w praktyce, gdy po okresie wdrożenia do nowych warunków, zaczyna efektywnie pracować.

- Poza tym dlaczego właściwie należy żegnać się z kimś, kto świetnie się sprawdzi w swojej roli? I dlaczego istnieje tyle ograniczeń, co do tego, kogo można zatrudnić? Dlaczego może to być tylko ktoś z rodziny? Dlaczego można zatrudniać dopiero wtedy, gdy właściciel praktyki zbliża się do emerytury – pyta Andrzej Cisło.

Obrońcy obecnego stanu prawnego argumentują, że praktyka wykonywana jest pod własnym nazwiskiem, a to daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa, że szczególnie w przypadku praktyk specjalistycznych, świadczeń udziela tylko specjalista.

Według Andrzeja Cisły organizacja praktyk dentystycznych, w dotychczasowej formie nie przystaje do wymogów rynku. Zakładanie spółki, dzięki czemu możliwe jest zatrudnianie lekarzy dentystów, nie jest procesem łatwym, nie każdy ma predyspozycje do pracy w takiej strukturze.

Dla wiceprezesa WIL argumentem na "nie" nie może być założenie, iż ustawodawca i tak się na zmiany nie zgodzi. Andrzej Cisło na dowód swoich racji przytacza legislacyjne potyczki aptekarzy, w walce o przywilej kierowania aptekami, chociaż teoretycznie ich postulaty były nie do załatwienia w warunkach prawodawstwa unijnego.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
prawo_w_stomatologii   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH