• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NSA: pacjenci mają prawo do oryginałów dokumentacji medycznej

ms
20-04-2016, 15:53
NSA: pacjenci mają prawo do oryginałów dokumentacji medycznej Siedziba NSA (źródło: Wikipedia)
Odmowa udostępniania oryginałów dokumentacji medycznej, narusza zbiorowe prawa pacjentów – uznał NSA 19 kwietnia 2016 r., podtrzymując w tej sprawie stanowisko Rzecznika Praw Pacjentów.


NSA, w uzasadnieniu wyroku, przychylił się do argumentacji Rzecznika Praw Pacjenta wskazując, że pacjent ma prawo dostępu do oryginałów swojej dokumentacji medycznej. 

Zgodnie z art. 27 pkt 3 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, jeżeli uprawniony organ lub podmiot zażąda oryginałów dokumentacji medycznej - jest ona udostępniana m.in. poprzez wydanie jej oryginału (po uzyskaniu pokwitowania i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu). 

Pojęcie uprawniony „podmiot”,  odnosi się  - zgodnie ze stanowiskiem NSA - również do pacjenta. Prawo to nie zostało w żaden sposób ograniczone w przepisie art. 26 ust. 1 i 3 wskazanej ustawy.

Sąd powołał się także na art. 68 Konstytucji RP, zgodnie z którym, każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a prawo pacjenta do dokumentacji medycznej jest realizacją tego konstytucyjnego prawa.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2015 r. zapadł wyrok przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, w którym sąd stwierdził, że prawo dostępu do oryginałów dokumentacji medycznej pacjentom nie przysługuje. Od tego wyroku Rzecznik Praw Pacjenta wniósł skargę kasacyjną do NSA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rzecznik praw dziecka   NSA   dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH