PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL woła o prawa emerytalne

NRL/ms
17-02-2015, 13:47
NRL woła o prawa emerytalne Emerytury dla działaczy
Ci lekarze i lekarze dentyści, którzy nieodpłatnie działają w strukturach samorządu lekarskiego i w związku z tymi obowiązkami nie są aktywni zawodowo, powinni móc zaliczyć czas takiej pracy do okresu stażu niezbędnego do uzyskania prawa do emerytury - twierdzi NRL.

NRL dowodzi, że wykonywanie działalności na rzecz samorządu lekarskiego jest działalnością społecznie użyteczną, ważną dla realizacji zasady państwa obywatelskiego.

- Nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania państwa demokratycznego bez aktywnego udziału samorządów zawodów zaufania publicznego w życiu publicznym - czytamy w apelu NRL. Osoby, które kosztem swojego wynagrodzenia biorą udział w pracach samorządu lekarskiego nie powinny dodatkowo tracić prawa do wykazania tego okresu jako nieskładkowego przy ubieganiu się o świadczenia emerytalno-rentowe - uważają samorządowcy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich na wniosek przewodniczących organów izb lekarskich, a w przypadku rzecznika odpowiedzialności zawodowej i jego zastępcy na wniosek rzecznika odpowiedzialności zawodowej, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem organów izb lekarskich lub wykonującego czynności na rzecz izby lekarskiej bez prawa do wynagrodzenia, na czas wykonywania czynności członka organu izby lekarskiej lub na czas wykonywania czynności na rzecz izby lekarskiej.

Za czas zwolnienia pracownika od pracy bez prawa do wynagrodzenia nie są opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, a zatem nie jest on okresem składkowym w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
emerytura   samorząd lekarski   NRL   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH