PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL o tym czym być powinna instytucja odwoławcza i o sposobie wypisywania recept

30-10-2012, 05:34
NRL o instytucji odwoławczej
NRL o instytucji odwoławczej
Świadczeniodawca może odwołać się od wyniku postępowania konkursowego na realizowanie usług kontraktowych. Niestety zastrzeżenia rozpatruje ten sam organ (dyrektor OW NFZ), który wydał niekorzystną decyzję. Naczelna Rada Lekarska uważa, że rozwiązanie takie jest niezgodne z ustawą zasadniczą i chce, aby Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył zastrzeżenia samorządu lekarskiego.

Według NRL nie może być tak, żeby odwołanie trafiało do dyrektora OW NFZ, który wydał w ocenie skarżącego - niekorzystną decyzję. Nie koniec na tym. Instrukcje w sprawie postępowań konkursowych w formie zarządzeń wydaje NFZ, a to jest sprzeczne z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to też trzeba zmienić twierdzi NRL.

NRL chce również, aby TK sprawdził czy rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept jest zgodne z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Rada twierdzi, że rozporządzenie ministra zdrowia nie może obligować lekarzy do wpisywania na recepcie poziomu odpłatności za lek w sytuacji gdy ten jest wydawany poza refundacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH