PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: dentyści w pełni uprawnieni do stosowania botoksu

smn
11-07-2016, 16:06
NRL: dentyści w pełni uprawnieni do stosowania botoksu Samorząd lekarski ostrzega - ostrożnie z botoksem! (foto: pixabay)
Niepewności w sprawie zasad i warunków stosowania toksyny botulinowej oraz implantów tkankowych np. kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia, kwasu polimlekowego - wyjaśnia Prezydium NRL.

Sprawa nie jest prosta bo nie regulują jej polskie przepisy. A skoro tak, to nic dziwnego, że lekarze i lekarze dentyści mają coraz więcej pytań na temat zabiegów z udziałem wymienionych preparatów. Stąd też stanowisko Nr 38/16/P-VII wydane 8 lipca 2016 r., które jest próbą odpowiedzi na narastające wątpliwości.

Prezydium NRL przypomina, że rolą lekarza i lekarza dentysty jest przede wszystkim udzielanie świadczeń zdrowotnych, a te w świetle przepisów prawa mają głównie charakter terapeutyczny. Jednak prawo dopuszcza i takie, które tego warunku nie spełniają (na przykład czynności podejmowane na zlecenie organów prowadzących postępowanie cywilne lub karne dla celów dowodowych). Dlatego NRL przyjmuje, że lekarze i lekarze dentyści - zgodnie z prawem - są uprawnieni do wykonywania także zabiegów, które nie służą leczeniu i nie są wskazane wprost w przepisach.

Jak wiadomo toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, i implanty tkankowe są stosowane także w celu poprawy wyglądu ciała. Niestety, środki te mogą wywołać niepożądane reakcje i powikłania. Dlatego NRL podkreśla, że powinny być one stosowane jedynie przez osoby, które mają pełną wiedzę na temat ich działania, znają anatomię obszarów, w które preparaty są wstrzykiwane, i potrafią udzielić fachowej pomocy medycznej w razie wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Z jednym zastrzeżeniem - dentyści mogą wykonywać czynności wyłącznie w obrębie zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.

Kolejny argument za tym, że jedynie lekarze i lekarze dentyści są uprawnieni i odpowiednio przygotowani do wykonywania zabiegów botoksem i implantów tkankowych wynika z faktu, że produkty te są lekami dostępnymi na receptę. Co więcej, są to leki, które powinny być podawane wyłącznie przez lekarzy o odpowiednich kwalifikacjach (jak zaznaczają sami ich producenci).

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej radzi lekarzom i lekarzom dentystom, by przystępując do świadczenia usług z tymi preparatami zadbali o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - obejmujące ryzyko związane z tego rodzaju czynnościami. Powinni także zadbać o odpowiednie wpisy w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kwas hialuronowy   botoks   NRL  

POLECAMY W SERWISACH