PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL apeluje do rządu o rozsądne uregulowanie sprawy amalgamatu

ms
09-09-2017, 09:36
NRL apeluje do rządu o rozsądne uregulowanie sprawy amalgamatu Amalgamat na cenzurowanym (foto: pixabay)
W odpowiedzi na wniosek NRL rząd uznał, że - głównie z przyczyn prawnych - zaskarżenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie rtęci (kwestie amalgamatu) - jest niemożliwe. Teraz samorząd postuluje, aby rząd rozwiązał ten problem uwzględniając racje lekarzy dentystów.

Naczelna Rada Lekarska uważa, że wprowadzeniu w Polsce obowiązku stosowania w gabinetach stomatologicznych separatorów amalgamatu powinny towarzyszyć regulacje zapewniające świadczeniodawcom uzyskanie pokrycia kosztów z tym związanych. Chodzi o sfinansowanie dostosowania gabinetów stomatologicznych do wymogów, stawianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rtęci. Powinno to nastąpić w wyniku refundacji poniesionych kosztów ze środków publicznych.

Naczelna Rada Lekarska ma nadzieję, że ograniczenia stosowania amalgamatu, a docelowo odstąpienie od jego stosowania, zostaną z odpowiednim wyprzedzeniem uwzględnione w ramach regulacji dotyczących zasad udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych (wyeliminowanie amalgamatu z użytku jako wypełnienia standardowego na rzecz wypełnień alternatywnych np. kompozytowych czy glassionmerowych). Ważna oczywiście jest także odpowiednia wycena takich świadczeń.

Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę także na to, że zmiany w zakresie stosowania amalgamatu stomatologicznego muszą być we właściwy sposób uwzględnione w programach kształcenia przed- oraz podyplomowego lekarzy dentystów.

Dla lekarzy dentystów nowe przepisy dotyczące stosowania amalgamatu będą miały bardzo istotny wpływ na wykonywanie zawodu – twierdzi NRL.

Przypomnijmy, że wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król odpowiedział na apel NRL o działanie w sprawie amalgamatu (sierpień 2017 r.), że nie ma podstaw do zaskarżenia przez Polskę przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci.

Ministerstwo Zdrowia stwierdziło m.in., iż Polska ma w tej chwili nienajlepsze relacje z instytucjami europejskimi. Próba zaskarżenia rozporządzenia byłaby sporym wyzwaniem dla samego rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny   NRL  

POLECAMY W SERWISACH