PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowy prezydent CED o zawodzie dentysty w Europie

kan
13-05-2016, 11:00
Nowy prezydent CED o zawodzie dentysty w Europie Marco Landi nowy prezydent CED
Na ostatnim posiedzeniu Council of European Dentists (CED) został wybrany nowy prezydent Marco Landi z Włoch.

Oto wywiad, którego udzielił po objęciu stanowiska.

Moim celem przez najbliższe trzy lata będzie wzmocnienie pozycji CED jako jedynej organizacji reprezentującej wszystkich dentystów w Europie. I jako takiej, jedynej organizacji kompetentnej, aby doradzać europejskim instytucjom w ustanawianiu prawa, ale także w działaniach w innych dziedzinach, które dotyczą lekarzy dentystów.

Jesteśmy obecnie poddawani presji ekonomicznej, która zagraża niezależności uprawianego przez nas zawodu, a w konsekwencji także bezpieczeństwu pacjentów.  Priorytetem dla CED powinna być zawodowa niezależność. Dentyści powinni się kierować wyłącznie swoją wiedzą i etyką zawodową, a nie koniecznością rywalizacji na rynku usług medycznych i komercjalizacją praktyki lekarskiej. Prawdziwym zagrożeniem dla zawodu dentysty w wielu krajach Europy są osoby spoza branży, którzy kierują się krótkoterminowymi zyskami, a nie jakością w stomatologii. Dlatego będę zabiegał o uaktualnienie kodu etycznego CED dla dentystów i poszerzenia go o nowe zasady ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, które zostało przyjęte przez Parlament Europejski i ma być wdrażane od 2018 r.

Z drugiej strony, próby standaryzowania usług medycznych na poziomie unijnym także mogą ograniczyć naszą autonomię zawodową. Jeśli standaryzacja ma objąć leczenie stomatologiczne, dentyści zostaną pozbawieni możliwości dostosowania świadczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta. Uniemożliwi to zapewnienie najwyższej jakości i bezpieczeństwa, a także optymalnych wyników klinicznych leczenia.

Do priorytetów należy również jakość kształcenia dentystów. W tym obszarze będziemy walczyć o jak najlepszą edukację na tych uczelniach europejskich, które muszą stosować minimalne teoretyczne i praktyczne wymagania. Współdziałamy z Association for Dental Education in Europe oraz European Dental Students’ Association, razem będziemy starać się osiągać i wdrażać w życie cele naszej strategii. Niestety europejskie ustawodawstwo pozostaje w tyle za naukowym, demograficznym i edukacyjnym rozwojem, toteż jedną z najpilniejszych potrzeb jest rewizja dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH