PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego w ramach NFZ?

ms
22-04-2016, 08:48
Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego w ramach NFZ? Dopłaty do świadczeń NFZ (foto: pixabay)
Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić pacjentom dokonywanie dopłat do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ, o ile chcieliby mieć dostęp do innowacyjnego leczenia, nieobjętego publicznym finansowaniem.

Taki zamysł wzbudził duże zainteresowanie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić pacjentom dokonywanie dopłat do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ, o ile chcieliby mieć dostęp do innowacyjnego leczenia, nieobjętego publicznym finansowaniem.

W przypadku stomatologii od dawna mówiono o potrzebie wprowadzenia takiego rozwiązania. Jak wiadomo, obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100 proc. pokryć koszt leczenia prywatnego.

- Pacjentowi nie daje się zatem możliwości wyboru – wyjaśnia POLMED. Leczona osoba nie może otrzymać świadczenia zdrowotnego w ramach NFZ i dopłacić np. za wykorzystanie  nowocześniejszego wyrobu niż ten, którego koszt finansuje NFZ.

Z zapowiedzi płynących z Ministerstwa Zdrowia, sytuacja taka ma się wkrótce zmienić. Ministerstwo rozpoczyna bowiem prace nad projektem ustawy o wyrobach medycznych. Urzędnicy wyznaczą limit, do którego finansowany będzie dany wyrób. Pacjent miałby możliwość skorzystania ze świadczenia w wyznaczonym standardzie lub dopłaty do procedury, jeśli będzie chciał skorzystać z nowocześniejszego wyrobu medycznego.

Zdaniem Izby POLMED, możliwość dopłaty do lepszych technologii i wyrobów medycznych przyniesie same korzyści zarówno dla pacjenta, jak i płatnika.

- Każdy pacjent chce mieć możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych najwyższej jakości – polskiego budżetu na tę najwyższą jakość nie stać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że pieniędzy na ochronę zdrowia jest za mało – przekonuje Janusz Szafraniec, prezes POLMEDu.

POLMED zwraca uwagę, że proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie jest popierane przez zdecydowaną większość Polaków.

Jak wykazało, przeprowadzone w 2015 r. na zlecenie OIGWM POLMED, badanie wykonane przez Research Cloud, 72 proc. Polaków uważa, że pacjenci powinni mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te, które bez dopłat w standardzie oferuje NFZ. Podobny odsetek ankietowanych osób (71 proc.) jest zainteresowany możliwością zrealizowania dopłaty, jeśli gwarantowałoby to użycie nowocześniejszej metody niż ta, której koszt w całości pokrywa NFZ. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   Polmed   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH