PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nieuczciwy dentysta z Rymanowa zwrócił z odsetkami to, co ukradł z NFZ

en
06-10-2016, 11:33
Nieuczciwy dentysta z Rymanowa  zwrócił z odsetkami to, co ukradł z NFZ Oszukiwał NFZ przez trzy lata (fot. pixabay)
Trzy lata trwał proceder wyłudzania pieniędzy z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.  Teraz dentysta musiał zwrócić 150 tys. zł.

Dentysta miał gabinet  w Rymanowie. Podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale przyjmował także pacjentów prywatnie. Od początku 2011 do końca kwietnia 2014 r. przedstawiał NFZ rozliczenia procedur, których nie wykonał. W ten sposób przywłaszczył sobie blisko 150 tys. zł.

Jak podaje portal nowiny24.pl dentyście  postawiono dwa zarzuty - oszustwa i poświadczenia nieprawdy. W ramach kontraktu stomatolog był zobowiązany do comiesięcznego składania sprawozdań o udzielonych w gabinecie świadczeniach stomatologicznych i protetycznych. Jak ustaliła prokuratura, sprawozdania nie były prawdziwe. Wypłacono mu pieniądze za 430 niezrealizowane świadczenia i procedury podlegające refundacji. 

Prokuratura przesłuchała 265 świadków. Część osób nigdy nawet nie była w gabinecie stomatologa. Inni byli, ale nie tak często, jak to widniało na papierze, albo korzystali z innego niż wpisano świadczenia. Byli też pacjenci, od których stomatolog wziął pieniądze jak za prywatną usługę, a potem wpisał świadczenie „na fundusz”.

Stomatolog stracił kontrakt. Przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień, uznając, że sprawa jest oczywista. Jeszcze w trakcie śledztwa zwrócił pieniądze. Chciał też dobrowolnie poddać się karze. Otrzymał rok pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata i 10 tys. zł grzywny. Stomatolog musi też pokryć koszty sądowe. 

Więcej: nowiny24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH