• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niebawem ruszą konkursy stomatologiczne, pytanie - jak będą wyglądać?

ms
24-01-2017, 08:16
Niebawem ruszą konkursy stomatologiczne, pytanie - jak będą wyglądać? Niebawem ruszą konkursy na świadczenia stomatologiczne (foto: pixabay)
NFZ chce uporać się możliwie jak najszybciej z konkursami na świadczenie usług stomatologicznych. Procedury mają ruszyć już w lutym. Tymczasem do tych procedur właśnie jest wiele zastrzeżeń. Czy coś uda się zmienić po myśli lekarzy dentystów?

Konkursów z indeksem stm. jest stosunkowo dużo. Chociażby z tego powodu NFZ chciałby przeprowadzić postępowania jak najszybciej, żeby mieć „wolne moce” w momencie uruchomienia konkursów na kosztowne usługi realizowane przez szpitale, które znajdują się właśnie w ogniu zmian (tzw. ustawa o sieci szpitali).

Już wiadomo, że konkursy na usługi stomatologiczne nie będą realizowane w oparciu o to co dotychczas, a więc o prostą zasadę: copy - paste. Zmiany nastąpią. Pierwsza to taka, że dyrektorzy OW NFZ pozbawieni mają być możliwości modyfikowania wielkości etatu przeliczeniowego. Jak wiadomo, różnice we współczynnikach przeliczeniowych były kością niezgody. Świadczeniodawcy w regionach, w których zasady kontraktowania w stomatologii były mniej atrakcyjne niż gdzie indziej z uporem walczyli o wyrównanie szans. Teraz decyzje w tym względzie ma podejmować centrala NFZ. Pojawia się jednak pytanie czy „na nowym” ktokolwiek miałby zyskać. Większa niestety, niż nadzieja, jest obawa, że ktoś na tym straci.

O problemie tym na portalu Autonomia Stomatologów dość szczegółowo informuje Andrzej Cisło wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL.

Spór w tej kwestii na linii NRL – NFZ przypomina już epopeję. Wystarczy powiedzieć, że w I połowie 2016 r. NRL zwróciła się do prezesa NFZ z apelem o podjęcie działań, zmierzających do zmiany umów, zawieranych przez lekarzy dentystów z dyrektorem Śląskiego OW NFZ.

NRL wskazywała, że z przepisów ustalonych przez prezesa NFZ wynika, iż etat przeliczeniowy wynosił 15 tys. pkt., a to odpowiadało 30 godzinom pracy tygodniowo. Tymczasem w umowach zawartych przez Śląski OW NFZ przyjęto, iż wartość kalkulacyjna jednego etatu przeliczeniowego odpowiadała 8,5 tys. pkt. rozliczeniowym, a jednocześnie nie zmieniono minimalnej dostępności do usług lekarzy dentystów i w umowach pozostawiono czas świadczenia usług w wymiarze 30 godzin tygodniowo.

NRL alarmowała wówczas, że zobowiązanie lekarzy dentystów do zapewnienia 30-godzinnego dostępu do świadczeń, bez faktycznej możliwości wykonywania w tym czasie usług zdrowotnych, stwarza jedynie pozór dostępności do lekarza dentysty i w żadnym stopniu nie poprawia sytuacji pacjentów.

Stomatologia dziecięca ze współczynnikiem 1,2 …i co dalej?
KS NRL: ważne uwagi do zmian w kontraktowaniu usług stomatologicznych

SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie   NFZ   NRL   wartość etatu przeliczeniowego  

POLECAMY W SERWISACH