PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie płacisz składek na OIL? Może zapukać do ciebie komornik

kan
07-09-2017, 07:58
Nie płacisz składek na OIL? Może zapukać do ciebie komornik Co grozi za niepłacenie składek na samorząd lekarski (fot. pixabay)
Lekarze jednej z okręgowych izb  lekarskich, zalegający z płaceniem składek na samorząd, razem z zawiadomieniem dostawali wezwania na przesłuchanie przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej - informowała Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z art. 59 kodeksu etyki lekarskiej…. „lekarze powinni solidarnie wspierać działalność swego samorządu”, ale do samorządu lekarskiego należy interpretacja tego zapisu, ponieważ kodeks milczy na temat samego płacenia składek.  Za naruszenie kodeksu etyki lekarskiej można mieć nawet odebrane prawo wykonywania zawodu.

Po raz pierwszy zarzut naruszenia kodeksu etyki lekarskiej w odpowiedzi na niepłacenie składek został postawiony w 2013 r. przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej OIL w Krakowie. Zarzut został skierowany pod adresem małżeństwa lekarzy, którzy zalegali ze składkami od wielu lat. Ich sprawa trafiła najpierw do okręgowego sądu lekarskiego, potem do Naczelnego Sądu Lekarskiego, gdzie lekarze sprawę przegrali. Co prawda wnieśli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale i tu przegrali, informuje gazeta.

 Skutki tej precedensowej sprawy to zasobniejszy budżet okręgowych izb lekarskich. W 2016 r. w wielu lokalnych izbach nie było problemu z zaległymi składkami, lekarze w pośpiechu wyrównywali zaległości.  

– Składki to obowiązek wynikający z prawa. Tu nie ma z czym dyskutować. Można za to dyskutować, czy przynależność do izb powinna być obowiązkowa. Moim zdaniem nie – skwitował zaistniałą sytuację Marek Balicki, były minister zdrowia.

 Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH