PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

"Nie" dla separatorów amalgamatu

ms
29-02-2016, 08:09
KS NRL przeciwna separatorom amalgamatu (foto: pixabay)
Proponowany wymóg wyposażenia wszystkich gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu to niebagatelnym koszt, obciążający lekarzy dentystów, tymczasem zasadność wprowadzenia takiego urządzenia do każdej praktyki dentystycznej nie jest dostatecznie udokumentowana – uważa KS NRL.

O problemie tym infoDENT24.pl już pisał, a że jest to faktycznie problem - potwierdza stanowisko nr 2/VII/2016 Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z 20 lutego 2016 r.

Kwestię odpadów amalgamatowych podjęła Komisja Europejska, przedstawiając  projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

KS NRL popiera ograniczenie stosowania amalgamatu stomatologicznego wyłącznie w formie kapsułkowanej, a to dlatego, bo amalgamat stomatologiczny w wersji kapsułkowej jest w Polsce powszechnie stosowany, tym samym rozwiązania przyjęte w projektowanym rozporządzeniu sankcjonować będą stan faktyczny.

Z kolei obligatoryjność wyposażania gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu budzi poważne zastrzeżenia Komisji Stomatologicznej. W oceni KS NRL, separator amalgamatu w gabinecie stomatologicznym nie służy poprawie jakości świadczeń stomatologicznych. Jednym uzasadnieniem obowiązkowego stosowania separatorów amalgamatu są względy ochrony środowiska.

- Obowiązek wyposażenia wszystkich gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu będzie wymagał poniesienia przez lekarzy dentystów znacznych nakładów finansowych. Podczas gdy w założeniach projektu rozporządzenia nie wskazano źródeł wiedzy, z których w sposób jasny wynika toksyczność tej części odpadu amalgamatowego, która jest zbierana przez separator – pisze KS NRK

Komisja wskazała na niewspółmierność kosztów, jakie należy ponieść, aby przystosować gabinety do wymogów określonych w rozporządzeniu, wobec celu jaki przyświeca projektowanej regulacji. Zdecydowana większość unitów nie nadaje się do przeróbek i adaptacji, co będzie wiązało się z zakupem nowego kosztownego sprzętu.

Takie samo stanowisko trzy dni później zajęło 23 lutego 2016 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, odnosząc się  w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008.

Czytaj także: O ograniczeniach w stosowaniu amalgamatu stomatologicznego

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny   rtęć   KS NRL  

POLECAMY W SERWISACH